Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Pasterska Chata nad Jeziorem Czorsztyńskim

Pasterska Chata zdobyła kolejną prestiżową nagrodę – ICONIC AWARDS 2018! Tym razem zwyciężyła w międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez German Design Council.
.get_the_title().

ICONIC AWARDS to prestiżowy, międzynarodowy konkurs organizowany przez jedną z najważniejszych instytucji działających w zakresie ekspertyzy designu i architektury. German Design Council przyznaje narody wizjonerskim budynkom oraz innowacyjnym produktom we wszystkich gałęziach architektury, konstrukcji i nieruchomości.

Pasterska Chata zwyciężyła w kategorii Innovative Architecture, ale to nie pierwsze wyróżnienie, które jej przyznano. W tym roku zdobyła także Oskara designu, czyli Red Dot Design Award.

Za projekt i realizację domu nad Jeziorem Czorsztyńskim odpowiada Grupa Projektowa HOLA, założona przez Monikę i Adama Bronikowskich.

Pasterska Chata nad Jeziorem Czorsztyńskim
Pasterska Chata nad Jeziorem Czorsztyńskim
Pasterska Chata nad Jeziorem Czorsztyńskim

Pasterska Chata znajduje się na półwyspie Stylchyn w Pieninach, w miejscu o niezwykłej historii i ciekawej zabudowie, wśród uratowanych przed zalaniem zabytkowych, drewnianych willi, zagród, spichlerzy z XIX i początku XX wieku. To budynek tak wyjątkowy jak jego otoczenie – będący współczesną interpretacją kultury i krajobrazu regionu, łączący współczesne rozwiązania i motywy z przeszłości.

To dom letniskowy zaprojektowany od początku do końca z poszanowaniem lokalnej tradycji i krajobrazu, który łączy architekturę regionu z innowacyjnymi rozwiązaniami i nowoczesnym wnętrzem.

Kształtem, kolorystyką i materiałami dom nawiązuje do zabudowy pasterskiej – architekci opierali się na lokalnej tradycji, materiałach oraz umiejętnościach rzemieślników, ale zastosowali także nowoczesne rozwiązania i technologie. Jako główny materiał wybrali drewno, a dach i fasadę pokryli wiórem osikowym.

Pasterska Chata nad Jeziorem Czorsztyńskim
Pasterska Chata nad Jeziorem Czorsztyńskim
Pasterska Chata nad Jeziorem Czorsztyńskim Pasterska Chata nad Jeziorem Czorsztyńskim

Architekci wykończyli proste i funkcjonalne wnętrza Pasterskiej Chaty drewnem i betonem, a większość mebli stanowią ich autorskie projekty. Drzwi wejściowe udekorowali ornamentem nawiązującym do lokalnych wzorów, ten sam motyw wielokrotnie powtórzyli wewnątrz. Ścianę kuchni ozdobili znakiem kwiatu życia (lokalny symbol ludowy) wyciętym w stalowej płycie.

Od strony jeziora zastosowali duże przeszklenia, które zapewniają oszałamiające widoki na Pieniny oraz zamki w Czorsztynie i Niedzicy.

Wierzymy, że udało nam się stworzyć obiekt, który dziś jest uznawany za innowacyjny, ale wraz z upływem lat okaże się ponadczasowy i dzięki temu potwierdzi swój status ikony architektury – mówią projektanci Monika i Adam Bronikowscy.

Najlepsze domy swiata Pasterska Chata nad Jeziorem Czorsztynskim
fot. materiały prasowe HOLA Design

Źródło: materiały prasowe
Tekst: AB

DESIGN