Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Polska Zagroda

Nowoczesna rezydencja powstała w miejscu historycznego gospodarstwa. Architekci z BXB studio zaprojektowali dom o nowatorskiej, spektakularnej formie, który czerpie z historii starego obiektu.
.get_the_title().

Polska Zagroda to rezydencja składająca się z pięciu przenikających się stodół, które powstały w miejscu pięciu budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki. Całość tworzy ciekawą, dynamiczną przestrzeń. – W BXB studio projektujemy budynki, które są jednocześnie nowoczesne i nawiązujące do tradycji. To połączenie pozwala nam kreować ciekawe formy, czego przykładem jest Polska Zagroda będąca twórczą transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję mieszkalną – opowiada o realizacji architekt Bogusław Barnaś. Projekt, zgodnie z życzeniem właściciela, umożliwia też dalszy rozwój inwestycji polegający na rekonstrukcji i modernizacji historycznego domu przeznaczonego do rozbiórki.

Dom składa się z pięciu pozornie przypadkowo rozrzuconych brył. Faktycznie zostały one starannie przemyślane i zdefiniowane przez otaczający krajobraz, układ słońca oraz funkcje, jakie pełnią budynki.

W pierwszej bryle, która odgradza dom od drogi, mieści się garaż. Natomiast w ostatniej, usytuowanej w miejscu, w którym stała historyczna stodoła, znajdują się część dzienna oraz sypialnia z drewnianym pomostem. Architekci, nawiązując do historii miejsca, w głównej strefie dziennej odwzorowali klimat ażurowej stodoły. Tuż obok, w kolejnej bryle, mieści się kuchnia. Jej narożne okno stanowi basztę widokową dla strefy wejściowej znajdującej się w centralnej bryle. Natomiast bryły mieszczące pokoje dzieci i gabinety mają okna z drugiej strony. Roztaczają się z nich widoki na okazałe drzewa, które udało się zachować.

Budynki składające się na Polską Zagrodę zostały wykończone drewnem o różnej strukturze. Ten zabieg przypomina nam, że historyczne obiekty gospodarcze także miały swoje indywidualne charaktery.

Celem tego projektu nie był stricte nowoczesny budynek, a raczej unikalna, zrównoważona przestrzeń, która będzie syntezą lokalnej tradycji, pięknego krajobrazu i użytkowej funkcji – mówi Bogusław Barnaś. Architekci ze studia BXB kierowali się przede wszystkim harmonijnym podejściem do natury: gry światła i cienia, ukształtowania terenu, otaczającej dom zieleni i infrastruktury. Na przykład, by ochronić domowników przed intensywnym letnim słońcem, duże przeszklenia zacienili ażurami, zadaszeniami tarasu lub gęstą zielenią. Aby lepiej zintegrować budynek z naturalny krajobrazem, zaprojektowali kładkę na piętrze oraz pomosty na parterze, które dopasowują się do topografii terenu.

W projekcie uwzględniono także historyczny dom, w który w przyszłości może zostać zrekonstruowany.

Architekci zaproponowali przywrócenie jego pierwotnych, pięknych proporcji, a także modernizację polegającą m.in. na całkowitym przeszkleniu ściany szczytowej. To rozwiązanie pozwala wyeksponować strukturę domu na zewnątrz, dokładnie w kierunku tarasu domu nowego. Strefy wejściowe obu budynków będą korespondowały ze sobą ornamentami czerpiącym z historii tego miejsca. Charakterystycznie zadaszone wejścia zlokalizowanie na wspólnej osi będą wzmacniały dialog starego z nowym.

Zdjęcia: Piotr Krajewski – Fotografia Architektury / Architectural Photography

Model architektoniczny Polskiej Zagrody stał się główmy bohaterem pięknej animacji ArchiPaper autorstwa Rafała Barnasia z wytwórni Unique Vision Studio.

Film, który opowiada historię projektu został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, m.in. w Nowym Jorku, Madrycie, Toronto oraz Berlinie. Poza festiwalami, animacja była wyświetlana także na uczelniach i w wielu instytucjach sztuki.

Źródło: bxbstudio.com
Opracowanie: AB

DESIGN