Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Przebudowany dom na przedmieściach

Przebudowa domu w Lesznie to przykład udanej adaptacji istniejącego już budynku do zmieniających się potrzeb jego mieszkańców.
.get_the_title().

Zadanie, które postawiono przez pracownią Adama Wysockiego polegało na przebudowie i rozbudowie parterowego domu z 2002 roku. Zlokalizowany na przedmieściach Poznania budynek wyróżniał się postmodernistyczną estetyką – rozrzeźbiona formą oraz elewacją bogato zdobioną łukami, gzymsami, luksferami i metaloplastyką.

Dom przestał spełniać oczekiwania właścicieli, zarówno pod kątem stylistyki i zewnętrznego wyglądu, jak i funkcjonalnym. Za projekt jego gruntownej transformacji odpowiada studio de.materia. Poznańska pracowania znana jest z ciekawych realizacji, takich jak Dom JRv2 – częściowo ukryty w skarpie i maksymalne otwarty na zieleń budynek na skraju rezerwatu Żurawiniec.

Przebudowany obiekt został właśnie nominowany do Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego 2022 w kategorii ‘Dom’.

Jakie były głównymi założenia projektu? Przede wszystkim istotna zmiana formy budynku, a także rozbudowa o brakującą przestrzeń, w której znalazł się pawilon fitness, oraz lepsze zintegrowanie domu z zielenią, czyli otaczającym go ogrodem.

Salon, w wyniku przebudowy, został w całości przeszklony i połączony podcieniem z nowym skrzydłem, w którym mieści się siłownia. Za sprawą tego zabiegu bryła bydynku od strony ogrodu nabrała horyzontalności oraz przejrzystości.

Przebudowa sprawiła, że dom zyskał zupełnie nowy wyraz architektoniczny. Po transformacji stał się bardziej otwarty na światło oraz zieleń.

Wnętrze otworzyło się, a obszerny, drewniany taras uprzyjemnia mieszkańcom przebywanie wśród zieleni ogrodu. Od strony ulicy budynek chroni prywatność domowników. W połączeniu z pełnym ogrodzeniem wygląda jak kompozycja nieprzeniknionych płaszczyzn ciemnych materiałów.

Zdjęcia: ONI studio

Źródło: studiodemateria.com
Opracowanie: AB

DESIGN