Najlepsze domy w Polsce: RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt

Dom z pozoru składa się z dwóch pięter, jednak w rzeczywistości posiada aż trzy kondygnacje – wszystko zależy od tego, z której strony patrzymy na budynek.
.get_the_title().

Nad jednym z polskich jezior stanął jednorodzinny dom RE: Lakeside house. To kolejny zrealizowany projekt Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt, znanej m.in. z Trójkątnego Domu w Szczecinie i Lustrzanego Domu w Izabelinie pod Warszawą.

Działka nad jeziorem, na której stoi RE: Lakeside house, jest z dwóch stron otoczona drogami. Jej pochyły teren od północy do południa ma aż cztery metry spadku. Biorąc pod uwagę te nietypowe warunki, architekt zaczął od zaplanowania komunikacji i połączenia dwóch dróg dojazdowych. Zależało mu, aby do domu można było wjechać z poziomu parteru oraz garażu.

Ze względu na układ terenu wjazd na działkę znajduje się z dwóch stron i tworzy przelot przez posesję – od południa (od strony plaży) oraz od północy.

RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt

Dom z pozoru składa się z dwóch pięter, jednak w rzeczywistości posiada aż trzy kondygnacje – wszystko zależy od tego, z której strony patrzymy na budynek. Trzy kondygnacje RE: Lakeside house tworzą: bryła piwniczna, w której mieści się część techniczna, bryła parteru, w której znajdują się open space oraz sypialnie dla gości i dziecka, a także piętro przeznaczone na sypialnię właścicieli, garderobę i łazienkę.

Każda z części stanowi jedną, zwartą bryłę. Całość wygląda jak pudełka, które poukładano jedno na drugim.

Zależało mi, aby utrzymać wrażenie nieprzenikania się brył. Jednym, wzajemnym spięciem jest czarny, wejściowy dach – opowiada o projekcie Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt.

RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt

Dom został stworzony od podstaw. Właściciele zażyczyli sobie ciemnej elewacji. To także wytyczna, która stanowiła inspirację i punkt wyjścia dla architekta. Kolejną inspiracją była lokalizacja, dlatego wszystkie pomieszczenia domu skierowano w stronę jeziora. Zasadniczo, oryginalna bryła powstała na skutek połączenia funkcji, które miał posiadać budynek. Doświetlenie tarasu oraz basenu to dodatkowe założenia, które wzbogaciły projekt. – Najważniejsze w przypadku RE: Lakeside house są funkcje, obostrzenia i wytyczne. Architektura budynku stała się dopełnieniem całości. Reszta wiąże się z moim stylem projektowania, upodobaniami do prostopadłościanów, pociągłych ruchów i wielu innych – mówi architekt.

RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt

Materiały, które wykorzystano w realizacji projektu RE: Lakeside house, to czarny na połysk Alucobond, tynk betonowy oraz szkło. Zastosowano tradycyjną technologię – żelbetowe ściany i słupy oraz wypełnienie Porothermem – pustakami ceramicznymi, które odznaczają się doskonałymi parametrami technicznymi, ułatwiającymi dość szybką metodę wznoszenia konstrukcji.

RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt
RE: Lakeside house, czyli dom nad jeziorem od REFORM Architekt
Zdjęcia: Piotr Krajewski – Fotografia Architektury / pkrajewski.pl

Źródło: reformarchitekt.pl
Opracowanie: AB

DESIGN