Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Sky House w Żorach

Długi na 40 metrów Sky House w Żorach sprawia wrażenie, jakby unosił się w powietrzu.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom w Żorach, w województwie śląskim, jest w trakcie budowy. Projekt studia Monochrom Architects Witold Kucza wyróżnia się oryginalną, długą i wąską bryła.

Taka forma budynku wynika z kształtu działki – bardzo wąskiej (18 m) i długiej (80 m) oraz z innych uwarunkowań.

Wjazd dostępny jest tylko od krótszego boku, a atrakcyjne widoki roztaczają się z tyłu działki.

Inwestorzy myśleli o domu z płaskim dachem, ale jednocześnie nie odrzucali innych rozwiązań np. z dachem dwuspadowym. Ostatecznie, na drodze kompromisu, architekci zaprojektowali formę, która łączy płaski dach oraz skos w końcowej strefie budynku. Ta forma odzwierciedla także układ funkcjonalny domu.

Najlepsze domy w Polsce Sky House w Zorach Najlepsze domy w Polsce Sky House w Zorach Najlepsze domy w Polsce Sky House w Zorach

Wejście główne zlokalizowano w środkowej części domu, którego długość wynosi aż 40 metrów. Dzięki temu odległości od drzwi do części dziennej i nocnej są optymalne. W płaskiej części Sky House zlokalizowano garaż, pomieszczenia techniczne i strefę nocną.

Wraz z kierunkiem unoszenia się dachu i przechodzenia w skos zwiększa się kubatura budynku i przechodzimy ze strefy nocnej do dziennej.

W najwyższym punkcie domu znalazła się antresola dostępna z pokoju dziennego, która jednocześnie – jako element wspornikowy – stanowi zadaszenie fragmentu tarasu przy pokoju dziennym. Ciekawym elementem jest też tzw. wewnętrzny taras (wycięty w bryle budynku), który jest dostępny z kuchni oraz głównej sypialni.

Najlepsze domy w Polsce Sky House w Zorach Najlepsze domy w Polsce Sky House w Zorach Najlepsze domy w Polsce Sky House w Zorach

Ważnym elementem kompozycji są przeszklenia strefy dziennej, szczególnie te w bocznej elewacji, które dzięki skośnej formie podkreślają dynamiczny wygląd i charakter budynku.

Bryła skośnej części Sky House sprawia wrażenie zawieszonej w powietrzu, jakby dom unosił się nad ziemią.

Realizację takiej bryły umożliwiło połączenie różnych form konstrukcji: żelbetowej (część płaska) oraz stalowej (część skośna). W elewacjach wykorzystano biały tynk, okładzinę drewnopodobną, która podkreśla ważne strefy domu oraz czarną płytę HPL na przedłużeniu pionowych okien w celu uzyskania efektu „rozcięcia” długiej elewacji.

Najlepsze domy w Polsce Sky House w Zorach Najlepsze domy w Polsce Sky House w Zorach
Najlepsze domy w Polsce Sky House w Zorach
Fot. materiały Monochrom Architects

Źródło: monochrom.com.pl
Opracowanie: AB

DESIGN