Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: SkyGarden w Warszawie

To dom pasywny z całorocznym ogrodem, który do ogrzewania i wentylacji potrzebuje bardzo mało energii.
.get_the_title().

SkyGarden to jednorodzinny dom pasywny z całorocznym, podniebnym ogrodem. Za projekt budynku odpowiada pracownia menthol architects (w składzie: Liliana Krzycka, Rafał Pieszko, Adam Baczewski). Energooszczędny dom stanął w 2017 roku na warszawskim Bemowie.

W porównaniu z typowym domem jednorodzinnym SkyGarden do ogrzewania i wentylacji potrzebuje wyjątkowo mało energii.

Do ogrzewania oraz produkcji ciepłej wody budynek wykorzystuje energię słońca i ziemi. Dom inteligentnie dostosowuje się do klimatu, wykorzystując naturalną wentylację. Jest to możliwe ze sprawą specjalnie zaprojektowanej przestrzeni centralnego holu z możliwością wentylacji poprzez efekt ciągu komina.

Najlepsze domy w Polsce SkyGarden w Warszawie Najlepsze domy w Polsce SkyGarden w Warszawie Najlepsze domy w Polsce SkyGarden w Warszawie Najlepsze domy w Polsce SkyGarden w Warszawie

Ogród przylega do ściany północnej i stropu domu. Projektantom udało się osiągnąć symbiozę architektury z naturą pod względem energetycznym – w zimie ogród pozyskuje i magazynuje ciepło, zaś w lecie nie dopuszcza do przegrzania domu.

Podniebny, całoroczny ogród został wkomponowany w bryłę budynku.

„Zielony salon” na dachu może pełnić różnorodne funkcje: dodatkowego pokoju, pracowni, atelier, pokoju zabaw dla dzieci lub strefy wypoczynku i medytacji. A im więcej domownicy włożą pracy w pielęgnowanie zieleni, tym większe będą czerpać korzyści – szczególnie w zakresie oszczędności w zużyciu energii na ogrzewanie budynku i oczywiście tych związanych z hodowlą kwiatów oraz uprawą owoców i warzyw w całorocznym ogródku.

Najlepsze domy w Polsce SkyGarden w Warszawie Najlepsze domy w Polsce SkyGarden w Warszawie Najlepsze domy w Polsce SkyGarden w Warszawie Najlepsze domy w Polsce SkyGarden w Warszawie

Energooszczędny SkyGarden o prostej bryle i estetycznych, białych elewacjach, oprócz ogrodu wyróżnia też system drewnianych, przesuwnych paneli.

System przesuwnych paneli na elewacjach zapewnia mieszkańcom prywatność i regulację bilansu energetycznego domu.

Drewniane panele chronią przed wiatrem oraz regulują natężenie wentylacji przy otwartych oknach. Latem zapewniają też ochronę przed słońcem i zapobiegają przegrzaniu domu.

Najlepsze domy w Polsce SkyGarden w Warszawie
Najlepsze domy w Polsce SkyGarden w Warszawie
Fot. Przemysław Turlej/ menthol architects

Projekt domu pasywnego menthol architects zdobył Grand Prix w konkursie miesięcznika „Murator” na Energooszczędny Dom Dostępny Roku 2013.

Źródło: menthol.pl
Opracowanie: AB

DESIGN