Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: The Concrete projektu Barycza i Saramowicza

Do budowy The Concrete użyto ponad 600 ton betonu architektonicznego. To największe zastosowanie betonu licowego w europejskiej architekturze mieszkaniowej.
.get_the_title().

The Concrete znajduje się w pięknym, tonącym w sosnowym borze Izabelinie pod Warszawą, w otoczeniu Kampinoskiego Parku Narodowego. Rezydencję wzniesiono według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, znanego z szeregu znakomitych dzieł architektonicznych, m.in. z prezentowanej już przez nas Leśnej Willi w Izabelinie.

Dom jednorodzinny doskonale scalił się z naturalnym krajobrazem, w którym dominuje potężny las sosnowy.

The Concrete wpisuje się w nurt dyskrecji w architekturze. Szukając pomysłu na wtopienie budynku w krajobraz, zwróciliśmy się ku sposobowi rozplanowania willi, a następnie ku jej powłoce – mówią doktorzy architektury Rafał Barycz i Paweł Saramowicz.

Wygodna rezydencja z betonu licowego jest nakierowana na zasysanie przestrzeni w głąb i skupiona na swoim wnętrzu. Innowacyjność układu funkcjonalnego polega na tym, że bardzo bogaty program funkcjonalny, który mógłby zająć rozległe, wieloskrzydłowe założenie, został zamknięty w prawie kwadratowym obrysie o wpół atrialnym charakterze.

Dom zaprojektowano na planie kwadratu, którego kształt wyznacza symboliczny obronny mur.

Dawniej mur budowano z kamienia. W tej realizacji wykorzystano jego współczesny odpowiednik – surowy beton architektoniczny z organicznymi odciskami deskowania. Beton, który jest językiem współczesnej architektury, nadał murowi podobny do kamiennego, silny charakter.

Natura była dla architektów i natchnieniem, i tworzywem. The Concrete miał stanowić architektoniczne lustro. Do budowy użyto architektonicznego betonu licowego o naturalnym odcisku deskowania, który został podbarwiony w masie przy użyciu sproszkowanej ochry na kolor sosnowej kory. Wyższa kondygnacja została obłożona panelami z wysokoprzetworzonego drewna. Taka kompozycja materiałowa podkreśliła tożsamość miejsca i doskonale wpisała budynek w krajobraz. Nowoczesną sylwetę The Concrete charakteryzuje jednolita powłoka oraz brak zbędnych ozdób.

The Concrete to obiekt o największym zastosowaniu betonu licowego w europejskiej architekturze mieszkaniowej. Użyto tu ponad 600 ton betonu architektonicznego.

Rezydencja zaprojektowana przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz jest m. in. laureatem TopBuildera 2018. The Concrete był nominowany do Archdaily Building of the Year Awards 2018, zaś niemiecka telewizja Deutsche Welle nakręciła o nim film dokumentalny.

Zdjęcia: archiwum BIURO ARCHITEKTONICZNE BARYCZ I SARAMOWICZ

Źródło: barycz-saramowicz.pl
Opracowanie: AB

DESIGN