Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Kościelisku

To dom, który swoją skalą oraz prostą formą nawiązuje do regionalnej architektury Podhala i harmonijnie wpisuje się w otoczenie.
.get_the_title().

Skromna, prosta forma domu jednorodzinnego w Kościelisku zaprojektowanego przez Piotra Kuczię, to wynik poszukiwań korzeni regionalnej architektury Podhala. Inspiracje i rozwiązania, takie jak układ deskowania elewacji, forma dachu czy charakterystyczne „tarcze” w narożach budynku, zaczerpnięto z historycznego zdjęcia Schroniska Towarzystwa Tatrzańskiego.

Optymalne wykorzystano walory działki, z której w kierunku południowym roztacza się fantastyczny, malowniczy widok na Tatry.

Dom o powierzchni mieszkalnej 150 m2 zaprojektowano dla 5-osobowej rodziny. Architekt chciał uzyskać jak największą wizualnie przestrzeń, a także zapewnić prywatność każdemu z mieszkańców. Należało też dostosować się do rygorystycznych wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Kościelisku Najlepsze domy w Polsce: Dom w Kościelisku Najlepsze domy w Polsce: Dom w Kościelisku

Niezwykle ważną kwestię stanowiły aspekty środowiskowe i energetyczne. Bardzo wysokie parametry cieplne przegród zewnętrznych w połączeniu z przeszkleniem południowej elewacji (pasywne pozyskiwanie energii solarnej) prowadzą do oszczędnej eksploatacji. Buforowa strefa z szafami i niewielkie okna od północy zabezpieczają przed zbędną ucieczką ciepła. Wyposażony w wentylację mechaniczną dom jest ogrzewany pompą ciepła. Wszystkie zastosowane tutaj rozwiązania sprawdziły się w praktyce, co potwierdziły niskie wydatki na energię elektryczną po rocznym użytkowaniu.

Całą drewnianą elewację Domu w Kościelisku wykonano z drewna z recyklingu – z desek pochodzących z rozbiórek.

Drewno „z przeszłością” po latach wystawienia na oddziaływanie warunków atmosferycznych ma dobre właściwości techniczne, harmonijnie wpisuje się w otoczenie i dodaje budynkowi indywidualnego charakteru. Proste materiały zastosowano także we wnętrzu domu. Dominują w nim biel i drewno połączone z surowymi betonowymi stropami.

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Kościelisku Najlepsze domy w Polsce: Dom w Kościelisku

Dom w Kościelisku otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Projekt Piotra Kuczii zdobył pierwsze miejsce w kategorii architektura mieszkaniowa w 2018 roku. „Projekt ma charakter ideowej deklaracji i reprezentuje architekturę, gdzie forma i skala nawiązują do tradycji miejsca, unikając dekoracyjnych stylizacji czy dosłowności, a jednocześnie jest eksperymentem materiałowym, technologicznym i wyróżnia się minimalistyczną dyscypliną w ukształtowaniu funkcji i formy” – napisało o tym budynku jury konkursu na najlepsze realizacje architektoniczne na terenie Małopolski.

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Kościelisku Najlepsze domy w Polsce: Dom w Kościelisku
Najlepsze domy w Polsce: Dom w Kościelisku
ZDJĘCIA: MARIUSZ GRUSZKA

Źródło: kuczia.com, instagram.com/kuczia.arch
Opracowanie: AB

DESIGN