Najlepsze domy w Polsce: Willa Frame w Kościelisku

To realizacja, która połączyła tradycyjne elementy budownictwa podhalańskiego z nowoczesną architekturą.
.get_the_title().

Willa Frame to budynek z drewna modrzewiowego o powierzchni 250 m², który stanął w Kościelisku. Zaprojektowała ją zakopiańska pracownia Karpiel Steindel Architektura (Jan Karpiel-Bułecka, Marcin Steindel).Wyróżniający się na tle sąsiedniej zabudowy nowoczesny dom jest pełen czytelnych cytatów oraz zapożyczeń z lokalnej tradycji budownictwa podhalańskiego. Jednym z takich charakterystycznym rozwiązań jest nowoczesne przetworzenie okapów – typowego elementu architektury domów góralskich.

Tradycyjne zadaszenia zastąpiono nowoczesną w formie modrzewiową ramą, która jednocześnie tworzy zadaszenie traktu biegnącego w przyziemiu domu.

W ten sposób powstało oryginalne obramowanie dające podstawę balkonów, na których bardzo zależało inwestorom. Restrykcyjnie wymagane zapisami planu miejscowego okapy wciągnięto w plan nowego budynku, tworząc spójną oraz nowoczesną bryłę willi.

Willa Frame w Kościelisku Willa Frame w Kościelisku Willa Frame w Kościelisku Willa Frame w Kościelisku Willa Frame w Kościelisku Willa Frame w Kościelisku

Całości dopełniły kamienne podmurówki z lokalnego piaskowca nawiązujące do tzw. kamiennej „pecki”, czyli tradycji kładzenia kamieni szczelnie, jeden po drugim na sobie bez konieczności użycia zaprawy.

Ciekawym rozwiązaniem są też nowoczesne detale w postaci drewnianych żyletek, które załamują światło wpadające na werandę Willi Frame.

Przetworzone elementy regionalnego detalu wykorzystano w projekcie domu w pełni współczesnego, zachowując lokalny kontekst oraz nierozerwalność tradycji miejsca.

Willa Frame w Kościelisku Willa Frame w Kościelisku Willa Frame w Kościelisku Willa Frame w Kościelisku Willa Frame w Kościelisku Willa Frame w Kościelisku Willa Frame w Kościelisku
Willa Frame w Kościelisku
Zdjęcia: Krystian Morawetz

Źródło: karpielsteindel.eu
Opracowanie: AB

DESIGN