Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom

Minimalistyczny, przeszklony dom w kształcie litery „Z” stanął na długiej i wąskiej działce.
.get_the_title().

Na warszawskim Wawrze, przy ul. Żonkilowej, w 2019 roku stanął klinkierowy pawilon w kształcie litery „Z”. Za projekt budynku stworzonego na potrzeby współczesnej, czteroosobowej rodziny odpowiada pracownia Paweł Lis Architekci, która specjalizuje się w architekturze o minimalistycznym charakterze.

Inspiracją do zaprojektowania prostopadłego domu z dwoma dziedzińcami była długa i wąska działka.

Swoją formą i kolorystyką Zet Dom odpowiada na potrzeby właścicieli, którzy preferują czystą oraz oszczędną w wyrazie architekturę.

Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom

Od strony południowo-zachodniej, w górnej części litery „Z”, znajduje się zielony dziedziniec. Szerokie okna parteru oraz pokoi na piętrze skierowane są w jego stronę. Na zewnątrz zorganizowano strefę wypoczynkową. Zadaszono ją lekkim stropem podpartym tylko na jednej ścianie od strony domu.

Dolna część litery „Z” tworzy od strony północno-wschodniej drugi dziedziniec. Tutaj znajdują się wejście do domu oraz szeroki podjazd do garażu.

Mocno przeszklony Zet Dom został zaprojektowany w prosty oraz funkcjonalny sposób. Dzięki lekkiej kompozycji architektura zyskuje charakter zabudowy pawilonowej i dobrze wpisuje się w otoczenie.

Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom

Parter podzielono na dwie strefy. W dziennej znajdują się: duży, przeszklony salon z jadalnią, otwarta kuchnia, gabinet i pracownia. W części nocnej mieści się sypialnia z łazienką i garderobą.

Strefy rozdziela korytarz z jednobiegową linią schodów opartych na surowej, betonowej ścianie.

Na piętrze, w środkowym przęśle litery „Z”, znajdują się przeszklone z dwóch stron pokoje dzieci z niezależną łazienką. Ze wszystkich pokoi na parterze i piętrze są wyjścia prowadzące na tarasy.

Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom

We wnętrzu zachowano surową, żelbetową ścianę konstrukcyjną, która stanowi tło i wsparcie dla stalowych schodów wspornikowych. Na podłogach wylano szary mikrocement, a w łazienkach położono wielkoformatowy gres.

Takie surowe wykończenie wnętrz domu podkreśla jego ascetyczny i ponadczasowy charakter.

Jeśli chodzi o wykończenie elewacji Zet Domu, to inwestorzy zdecydowali się na płytką klinkierową w kolorze kości słoniowej typu „OSLO” firmy Roben.

Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom
Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom
ZDJĘCIA: Radek Gałczyński

Źródło: pawellis.pl
Opracowanie: AB

DESIGN