Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze projekty wspólnych przestrzeni społecznych w metaverse

Cenione studia architektoniczne we współpracy z Pax.world stworzyły wirtualne miejscówki, które już niedługo powinny zacząć tętnić życiem.
.get_the_title().

W metaverse dzieją się właśnie ważne rzeczy. Wszystko dzięki współpracy, jaką zaangażowana w rozwój rozszerzonej rzeczywistości firma Pax.world podjęła z cenionymi studiami architektonicznymi. Celem jest stworzenie wspólnie czegoś na wzór digitalnej i uwspółcześnionej wersji dawnych zajazdów dla karawan z Jedwabnego Szlaku – tętniącej życiem przestrzeni do handlu, spotkań biznesowych, integracji i kreatywnego spędzania czasu. W projekt zaangażowały się m.in. Grimshaw, HWKN, WHY czy Farshid Moussavi.

Każde studio przygotowało swoją wizję takiego miejsca, zanurzając historyczną inspirację w ogromnej dozie futurystycznego myślenia.

Inicjatywa, dość szumnie określana jako pierwsze wirtualne społeczeństwo (taki 'Fortnite’ czy 'Roblox’, ale na poważnie), w dłuższej perspektywie ma przyciągnąć dużą liczbę osób. Wewnątrz wirtualnego świata organizowane będą wykłady, imprezy, koncerty czy targi.

HWKN zaprojektowało sześciokątną przestrzenną bryłę usytuowaną na pustyni, po wejściu do której czekają na nas wędrówki po galeriach sztuki, amfiteatrze z bogatą ofertą koncertową czy dużych pomieszczeniach do wirtualnych spotkań żywcem wyciągniętych z filmów sci-fi.

W prostokątnym i podniebnym projekcie wykonanym przez Grimshaw to interakcje międzyludzkie mają mieć bezpośredni wpływ na kształtowanie się przestrzeni, co pozwoli nie tylko doświadczać, ale też tworzyć w czasie rzeczywistym.

Co jeszcze? Wodospady, zieleń, wyspy i tak naprawdę wszystko, co tylko można sobie wymarzyć. WHY przygotowało choćby przepiękny interaktywny ogród. Barwny świat to oczywiście tylko zabawa formą, bo kluczowy jest w tym wszystkim aspekt społecznościowy. Czy użytkowników uda się zachęcić do powrotów w to miejsce i zatracania w nim?

Według zapowiedzi Pax.world ruszy w pełnym wymiarze już na początku 2023 roku.

Tekst: WM
Źródło zdjęć: Dezeen/Pax.world

DESIGN