Najważniejsze trendy w architekturze w 2019 roku

Od mikroapartamentów po budynki z lokalnych materiałów pochodzących z recyklingu.
.get_the_title().

Architektura jest jedną z tych dziedzin, które silnie poddają się trendom z innych branż, ale i same je wyznaczają.

Zmiany, które zachodzą we współczesnej architekturze, są zatem odzwierciedleniem zmian między innymi w ekologii, socjologii, technologii, designie, edukacji – i odwrotnie.

Jednym ze źródeł inspiracji dla milionów architektów z całego świata jest portal ArchDaily. Na jego łamach ponad 130 milionów użytkowników każdego dnia wymienia się poglądami i ideami, które wpływają na kierunki rozwoju branży. Na podstawie ich wyszukiwań w 2018 roku stworzono zestawienie 11 trendów, które zdominują branżę architektury w 2019 roku. Są to koncepcje, które pojawiły się już kilka lat temu, jednak ich rozwój i implementacja mają miejsce właśnie teraz i wciąż będą mieć miejsce w przyszłości.

Projektowanie małych domów i mieszkań

Źródło: Trend Hunter

Mieszkanie na małą skalę to koncept, który współcześnie przeżywa swoje pięć minut. Jest on przede wszystkim odpowiedzią na rosnące ceny lokali mieszkaniowych w nieustannie rozrastających się miastach. Architekci coraz silniej angażują się w kreowanie praktycznych i innowacyjnych rozwiązań dla małych powierzchni.

Źródło: Mother Nature

Inkluzywna architektura

Źródło: ArchDaily

Architekci częściej muszą się mierzyć z cywilizacyjnymi wyzwaniami, przed którymi wszyscy stoimy. Skupiają się nie tylko na projektowaniu na potrzeby dzieci czy osób niepełnosprawnych, ale i rosnącej grupy ludzi starszych oraz tych z różnymi problemami mentalnymi. Jednym z popularnych motywów w architekturze przyszłości będzie także projektowanie dla osób niewidomych i niesłyszących.

Źródło: ThoughtCo

Architektura konfliktu

Źródło: urbannext.net

W obliczu rosnącej ilości konfliktów zbrojnych, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, architekci rozwijają koncepcje odbudowy i schronienia. Skupiają się na rozwiązaniach dla uchodźców i opracowują projekty rekonstrukcji zniszczonych obszarów, na przykład w Syrii.

Źródło: Dezeen

Cyfrowa rewolucja na budowie

Źródło: Construction Review Online

Technologiczne trendy naszych czasów, takie jak sztuczna inteligencja, automatyzacja, druk 3D czy prefabrykacja, mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób powstawać będą budynki przeszłości. Są one zapowiedzią ogromnych zmian na placach budowy.

Źródło: Computer | HowStuffWorks

Równość płci w architekturze

Źródło: ArchDaily

Architektura jest wpisana w polityczny i społeczny kontekst, w ramach którego funkcjonuje. Nie dziwi zatem fakt, że jednym z dominujących trendów w architekturze współcześnie i w przyszłości jest równość płci. Jednym z najczęściej podejmowanych tematów jest rola kobiet w architekturze i zwiększenie liczby architektek w wiodących pracowniach i studiach.

Źródło: ArchitectureAU

Architektura i transport

Źródło: YouTube

Architekci włączają się w debatę dotyczącą przyszłości transportu, starając się odpowiedzieć na pytanie, jak szybciej, bezpieczniej, oszczędniej i bardziej ekologocznie przetransportować dużą ilość ludzi.

Źródło: www.systra.com

Gospodarstwa miejskie

Źródło: Natural Capital Coalition

Jednym z popularnych motywów współczesnej architektury jest stworzenie możliwości do uprawy roślin i hodowli zwierząt w warunkach miejskich. W jego ramach eksperci skupiają się na koncepcji permakultury, efektywnego zagospodarowania przestrzennego czy zieleni miejskiej.

Źródło: Designboom

Zrównoważona architektura

Źródło: Eco-Business.com

Recykling, materiały z odzysku, rewitalizacja opuszczonych przestrzeni to silne motywy wpisujące się w trend zrównoważonej architektury. W nadchodzących latach architekci skupiać będą się na projektowaniu zrównoważonych przestrzeni miejskich, których rozwój będzie miał miejsce w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Źródło: wsj.com

Lokalnie produkowane materiały budowlane

Źródło: ArchDaily

W odniesieniu do poprzedniego trendu, architekci będą pogłębiać zainteresowanie lokalnymi materiałami oraz technikami budowlanymi. Ich wybór padnie też na te pozyskane niskim kosztem i te o niewielkim wpływanie na stan środowiska naturalnego.

Źródło: Inhabitat

Inteligentny dom

smart screen with smart home and modern living room

Automatyzacja i sztuczna inteligencja wkradną się też do projektów domów i ich wnętrz. Inteligentne domy, w których urządzenia i systemy działają w oparciu o skomplikowane algorytmy, będą jednym z najsilniej rozwijanych w przyszłości trendów.

Źródło: Jung

Ekologiczne i energooszczędne domy

Źródło: Inhabitat

Architekci odpowiadają na potrzeby rosnącej grupy inwestorów, którym na sercu leży przyszłość naszej planety. Projekty domów będą się skupiać na odnawialnych źródłach energii. Wzrośnie też popularność budynków, które potrafią wygenerować więcej energii niż konsumują.

Źródło: YouTube

Źródło: ArchDaily
Tekst: AO

DESIGN