Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Niezwykły projekt polskiego projektanta zdobywa nagrody

Te piękne domki letniskowe, inspirowane Islandią, wzbudziły zachwyt jury prestiżowego konkursu architektonicznego.
.get_the_title().

Northern Wisps to projekt wizualizacji stworzony przez polskiego architekta i artystę, Bartosza Domiczka, za który otrzymał prestiżową nagrodę Ronena Bekermana. Ten międzynarodowy konkurs polegał tym razem na stworzeniu obiektów związanych z wypoczynkiem, a zwycięska praca nietypowych domków letniskowych, zostanie niedługo zaprezentowany w muzeum w Los Angeles.

Główną inspiracją była Islandia i rejon Thórsmörk. Ma on do tego miejsca osobisty sentyment, uwielbia jego piękną paletę barw, znajdujące się tam ciekawe formacje skalne i wszechobecną surowość – od jałowych wzgórz po geste obszary leśne. Poza tym, mimo że jest dość blisko do szlaków turystycznych, wciąż pozostaje dzikie, a by się tam dostać trzeba przeprawić się przez dużą rzekę. Domiczek stworzył projekt doskonale łączący się z nieokiełznaną islandzką naturą.

Autor chciał by domki wyróżniały się z otoczenia wywołując wrażenie swego rodzaju nieuchwytnego piękna, będącego czymś pomiędzy kompozycją osiową, mandorlą, a doznawaniem tego pierwotnego lęku wynikającego z przebywania pośród dzikiej natury.

Same kabiny tworzą białe, efemeryczne monolity kontrastujące z organicznym otoczeniem i będące czymś pomiędzy wspomnieniem starożytnego mieszkania zorganizowanego wokół źródła ognia, a ideą nordyckich bogów stojących w rzędzie na górskim grzbiecie.

Poza niebem, wszystko na zdjęciach, także ludzie, zostali wygenerowani komputerowo w technologii CGI. Początkowo projektant nie planował ich tam umieszczać, jednak ostatecznie nadało to projektowi lepszego wyobrażenia o ich wielkości. Materiał i konstrukcja są bardzo proste i dobrze zachowują się z różnym oświetleniem, cechuje je czysta forma, która może kojarzyć się z zaczerpnięciem inspiracji z Japonii – struktury wykonane z drewna, z półprzezroczystym wypełnieniem tkaniną lub poliwęglanem. Wyposażenie kabiny również cechuje prostota: łózko na podwyższeniu, hamak i stół.

Głównym hobby twórcy tego projektu jest design w 3D, co uzupełnia o szkicowanie, tradycyjne malarstwo, a także fotografię i podróże. Swoje pierwsze doświadczenia 3D zdobywał podczas studiów z architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Jeśli jesteście ciekawi innych projektów Polaka, więcej znajdziecie na jego stronie: bartosz-domiczek.com.

tekst: Anna Opas
zdjęcia: Bartosz Domiczek

DESIGN