Nigeryjski architekt stworzył dryfujące budynki, które są odpowiedzią na zmiany klimatyczne

Postępujące zmiany klimatyczne mogą sprawić, że w przyszłości dryfujące budynki staną się nieodłączną częścią architektury miast.
.get_the_title().

W chińskim mieście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, stanęły ostatnio trzy wyjątkowe budynki. Dryfujące budowle umieszczone zostały bezpośrednio na jeziorze Jincheng. Autorem projektu jest Kunlé Adeyemi, nigeryjski architekt z pracowni NLÉ Architects. W 2013 roku stworzył już podobną konstrukcję – Makoko Floating School.

Makoko to dzielnica slumsów w nigeryjskim Lagosie, gdzie ponad 100 tys. osób mieszka w domach zbudowanych na palach. Dzięki dryfującej szkole najbiedniejsze dzieci mają możliwość edukacji.

Dostosowująca się do poziomu wody konstrukcja w kształcie piramidy wykonana została z drewna i przetworzonych plastikowych desek. Makoko Floating School otrzymała wiele nagród architektonicznych i była prezentowana podczas Biennale w Wenecji dwa lata temu.

źródło: medium
źródło: iwan.com

W realizacji projektu w Chinach pomogły także lokalne firmy Fanmate Creative Furniture Company i Chengdu Keruijiesi Technology Company. Konstrukcja nosi nazwę MFS IIIx3. Kompleks składa się z trzech budynków w różnych rozmiarach. Zbudowane zostały z drewna i lokalnego bambusa. Budynki zgromadzone zostały wokół wspólnego placu i służą jako sala koncertowa na świeżym powietrzu, przestrzeń wystawowa i małe centrum informacyjne.

To kolejna realizacja, w której Kunlé Adeyemi eksploruje zagadnienie wyzwań stawianych przez zmiany klimatyczne i tego, jak może na to zareagować architektura i urbanizacja.

Niewątpliwie w nieodległej przyszłości zwiększy się zapotrzebowanie na tego typu budynki. Proces topnienia lodowców nabiera coraz większego tempa. Antarktyda i Grenlandia są pokryte 2-3 kilometrowymi warstwami lodu. Gdyby stopniał on w całości, podniósłby poziom wód w oceanach aż o 50 metrów, zatapiając wszystkie nadmorskie miasta (pisaliśmy o tym tutaj). Coraz głośniej jest o uchodźcach klimatycznych, których globalne ocieplenie zmusza do migrowania ze swych dotychczasowych domów. W ciągu najbliższych dekad sytuacja będzie postępować. Kunlé Adeyemi wie, że szukanie odpowiedzi na zagadnienia związane z globalnym ociepleniem jest obowiązkiem nie tylko polityków, ale także architektów i urbanistów, którzy w przyszłości staną przed zupełnie nowym wyzwaniem i będą musieli dostosowywać projektowane przez siebie budynki i miasta do nieprzewidywalnych skutków zmian klimatycznych.

źródło: designboom
źródło: designboom
źródło: designboom

DESIGN