Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowa przystań kajakowa nad jeziorem Paprocańskim w Tychach

Nowa przystań kajakowa nad jeziorem Paprocańskim to efektowny, wkomponowany w zieleń obiekt i świetnie zaprojektowana przestrzeń we wschodniej części nabrzeża.
.get_the_title().

Jezioro Paprocańskie to ważna przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców Tychów. Kilka lat temu oddano do użytku nabrzeże łączące ośrodek wypoczynkowy z częścią, z której korzystają kluby żeglarskie oraz sekcja kajakarska Miejskiego Ośrodka Sportów Młodzieżowych (jej wychowanką jest m.in. Karolina Naja, podwójna medalistka olimpijska). Ze względu na opłakane warunki znajdujących się tutaj obiektów podjęto decyzję o wybudowaniu nowej mariny żeglarskiej oraz nowej przystani dla MOSM.

Budowa przystani kajakowej nad jeziorem Paprocańskim w Tychach, która niedawno dobiegła końca, jest pierwszym zrealizowanym etapem tego planu.

Nowy obiekt dla kajakarzy został zaprojektowany przez pracownię RS+ Robert Skitek. Robert Skitek  współpracował przy nim z architektami: Jakubem Zygmuntem, Jarosławem Zielińskim, Martyną Lenart-Zygmunt i Wojciechem Zientkiem. Autorom promenady nad jeziorem Paprocańskim zależało, by była kontynuowana aż do planowanej dalej mariny żeglarskiej. W wyniku tego założenia nowa przystań kajakowa stała się jej częścią.

Nowa przystań kajakowa w Tychach Nowa przystań kajakowa w Tychach Nowa przystań kajakowa w Tychach Nowa przystań kajakowa w Tychach
Nowa przystań kajakowa w Tychach
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski, archifolio.pl

Główny ciąg promenady biegnie przy samej wodzie. Ściany przystani kajakowej wycofano i schowano za wyniesionymi drewnianymi siedziskami, które podczas zawodów służą jako trybuny. Tylna ściana uzyskała odmienny charakter – ze względu na wymagania pożarowe zastosowano szare płyty włókno-cementowe. Z pozostałych stron obiekt został otoczony zielonymi skarpami.

Wkomponowany w zieleń budynek dla kajakarzy podzielono funkcjonalnie na dwie części – szkoleniową oraz magazynową. Rozdzielono je i przykryto wspólnym dachem, który porosła roślinność.

Nowa przystań kajakowa w Tychach Nowa przystań kajakowa w Tychach Nowa przystań kajakowa w Tychach Nowa przystań kajakowa w Tychach
Nowa przystań kajakowa w Tychach
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski, archifolio.pl

Z dachu rozciąga się malowniczy widok na jezioro, dlatego architekci postanowili poprowadzić tędy dodatkową ścieżkę dla spacerujących.

W ten sposób cała przestrzeń przed budynkiem wraz z trybunami, częścią zadaszoną oraz całym dachem, stała się atrakcyjną przestrzenią publiczną i kolejnym ważnym elementem nabrzeża. Odnosząca sukcesy sekcja kajakarska zyskała nowe grono widzów oraz być może przyszłych wychowanków, a jej praca staje się bardziej widoczna dla mieszkańców miasta.

Nowa przystań kajakowa w Tychach Nowa przystań kajakowa w Tychach Nowa przystań kajakowa w Tychach Nowa przystań kajakowa w Tychach Nowa przystań kajakowa w Tychach Nowa przystań kajakowa w Tychach Nowa przystań kajakowa w Tychach
Nowa przystań kajakowa w Tychach
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski, archifolio.pl

Źródło: rsplus.pl
Opracowanie: AB

DESIGN