Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowoczesna pasterska chata w sercu Pienin z prestiżową nagrodą Red Dot!

Architekci z grupy HOLA zostali wyróżnieni prestiżową nagrodą z dziedziny designu za ich wyjątkowy dom letniskowy, który łączy tradycyjną architekturę z regionu Pienin z innowacyjnymi rozwiązaniami budowlanymi i nowoczesnym wnętrzem.
.get_the_title().

Red Dot Award 2018, czyli najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie wzornictwa, trafi do rąk Moniki i Adama Bronikowskich, czyli założycieli Grupy Projektowej HOLA. Doceniono ich Pasterską Chatę – dom położony nad Jeziorem Czorsztyńskim na południu Polski.

Dom, który nawiązuje do tradycyjnego charakteru zabudowań pomieszczeń gospodarczych okolicy, odznacza się jednak nowoczesnością, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór materiałów wykończeniowych.

Jego elewację i dach pokrywa wiór osikowy – materiał wykonany ze deseczek struganych z drewna osikowego, które wolno wchłania wodę i swoim specyficznym zapachem odstrasza szkodniki.

fot. Yassen Hristov
fot. Yassen Hristov

Od strony jeziora dom otwiera się na otoczenie za pomocą wielkoformatowych przeszkleń, zapewniając domownikom wspaniałe widoki.

Inaczej jest od strony frontowej – z tej perspektywy dom wygląda na niedostępny i zamknięty, gwarantując najwyższy poziom prywatności.

fot. Yassen Hristov
fot. Yassen Hristov

Również w środku tradycja przeplata się z nowoczesnością. Wnętrza wykończono drewnem i betonem, a na wyposażenie składają się współczesne meble, choć nie brak elementów charakterystycznych dla góralskich chat. Na parterze znajduje się otwarta strefa dzienna. Przesuwane okna otwierają ją na taras, wpuszczając do środka naturalne światło. Na piętrze z kolei mieszczą się trzy sypialnie.

fot. Yassen Hristov
fot. Yassen Hristov

DESIGN