Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Urządzili nowoczesne mieszkanie w budynku starego przedszkola

Architekci przekształcili stare przedszkole w nowoczesne mieszkanie zasilane energią słoneczną. Efekt naprawdę robi wrażenie.
.get_the_title().

Budynek przedszkola, które zostało zbudowane w 1925 roku, znajduje się w holenderskiej miejscowości Leiden. Teraz zyskało nowe życie, dzięki firmie architektonicznej Atelier Space, która przekształciła obiekt w nowoczesne mieszkanie. Wnętrze posiada bardzo wysokie sufity i ogromne otwarte przestrzenie, które wypełnia naturalne światło przedostające się do środka przez świetliki i duże okna.

Architekci zachowali oryginalną strukturę wnętrza i nie dokonywali w niej większych zmian.

Przykładowo dawną salę lekcyjną podzielono na trzy sypialnie. Pozostawiono również podłogę w korytarzu wyłożoną kafelkami oraz zachowano oryginalne drzwi i drewniane krokwie, by podkreślić styczność z przeszłością budynku.

Istotnym elementem przebudowy była kwestia efektywności energetycznej domu. Wszystkie podłogi, poza korytarzem, posiadają ogrzewanie. Okna zyskały dodatkową izolację, by minimalizować utratę ciepła. Energię elektryczną dostarczają z kolei panele słoneczne.

Budynek zaopatrzony został także w system, który pozwala sterować jego funkcjami za pomocą telefonu.

Mieszkanie ma 694 m2 powierzchni i składa się z pięciu sypialni, kilku łazienek, otwartego salonu, kuchni, jadalni i sali video. Na drugim piętrze znajduję się natomiast kameralny pensjonat dla gości.

DESIGN