Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pantone ogłosił kolor roku 2020. To Classic Blue

Dobiegający końca rok 2019 należał do miękkiego i przyjemnego dla oka Living Coral. Classic Blue to powrót do elegancji i prostoty, która ma koić zmysły, ale też skłaniać do przemyśleń o współczesnym świecie.
.get_the_title().

Wybór koloru roku przez Instytut Pantone za każdym razem wzbudza duże zainteresowanie, a czasem też niemałe emocje i kontrowersje. Tak było w 2018, kiedy królować miał mocny i przez to dość trudny do ogrania przez projektantów mody i wnętrz Ultra Violet. Rok 2019 należał z kolei do przyjemnej, miękkiej, koralowej czerwieni – Living Coral.

Jednak już w styczniu dyskutowano o tym, że alternatywnym wyborem lub kolorem roku 2020 powinien być Bleached Coral. Ten stworzony przez studio designu Jack+Huei blady odcień niebieskiego miał piętnować niszczycielską działalność człowieka, ukazując realny wgląd raf koralowych.

Był również odezwą do Instytutu Pantone, by bardziej zwracała uwagę na to, co dzieje się obecnie na świecie. – Kolor roku powinien być wskazówką, inspiracją i nadawać ton w najnobliwszych trendach designu i nie tylko. Musi też odzwierciedlać realia współczesnego świata – komentowali projektanci z Jack+Huei dla portalu Dezeen.com.

Fot. JACK+HUEI

Z tym większym zaciekawieniem oczekiwano tegorocznego wyboru Pantone. A ten okazał się klasycznym, spokojnym i bezpiecznym odcieniem niebieskiego. Co nie oznacza, że nie niesie ze sobą przesłania, które odnosi się do nastrojów i trosk współczesnego świata, stanowiąc jednocześnie odpowiedź na kontrowersje wokół zeszłorocznego wyboru.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Introducing the Pantone Color of the Year 2020, PANTONE 19-4052 Classic Blue, a timeless and enduring blue hue elegant in its simplicity. Suggestive of the sky at dusk, the reassuring qualities of Classic Blue offer the promise of protection; highlighting our desire for a dependable and stable foundation from which to build. As we cross the threshold into a new era, Pantone has translated the hue into a multi-sensory experience to reach a greater diversity of people and provide an opportunity for everyone to engage with the color. We will be tapping into sight, sound, smell, taste, and texture to make the Pantone Color of the Year for 2020 a truly immersive color experience for all. Link in bio to learn more about Classic Blue. #Pantone2020

Post udostępniony przez PANTONE (@pantone)

Classic Blue ma być wyrazem dążenia do spokoju i harmonii, których brakuje nam na co dzień.

„Żyjemy w czasach, w których potrzeba nam dużo wiary i nadziei” – czytamy w oświadczeniu dyrektor zarządzającej The Pantone Color Institute, Leatrice Eiseman. – „Wiążą się one z poczuciem pewności i stabilizacji, które wyraża PANTONE 19-4052 Classic Blue – solidny, niezawodny, wzbudzający zaufanie odcień niebieskiego.”

Eiseman dodaje, że ten kolor ma być niczym kotwica i fundament, które pozwolą nam w bezpieczny, pewny sposób eksplorować to, co nieznane, zachęcać do poświęcania się głębszym refleksjom i skłaniać do otwartej komunikacji na temat swoich przemyśleń. I to nie tylko za pomocą technologii.

Classic Blue jest odzwierciedleniem bezkresnego, wieczornego nieba. Pantone już wiosną tego roku, podczas prezentacji trendów kolorystycznych na 2020 rok, przedstawiał ten odcień jako taki, który powinien spodobać się większości: jako spokojny, a zarazem mocny kolor o dużym potencjale designerskim i modowym. Zaznaczono również, że jak zwykle nie powinno się mu przypisywać żadnych konotacji związanych z płcią czy polityką.

A jak wam się podoba?

Zdjęcie główne: Pantone.com
Tekst: KD

DESIGN