Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pasja do wzornictwa łączy: polska marka meblowa umożliwia produkcję marce z Kijowa

Agata Górka i Maciej Cypryk prowadzą swoją markę meblową 366 Concept w Warszawie, Lisa i Vadym Borysenko, w Kijowie prowadzili swoją - buro150. Agata i Maciej postanowili pomóc swoim kolegom po fachu. Tylko tak firma może przetrwać.
.get_the_title().

Rosyjska inwazja uniemożliwia prowadzenie działalności zarówno buro150, jak i wielu innym firmom w Ukrainie. Marka buro150 straciła dostęp do swoich warsztatów zlokalizowanych w obwodzie kijowskim. Przeniesienie produkcji jest szansą na utrzymanie działalności i wniesienie wkładu w rozwój ukraińskiej gospodarki.

366 Concept nawiązało współpracę z ukraińską marką, stając się jej partnerem produkcyjnym i dystrybucyjnym w Unii Europejskiej. Meble zaprojektowane przez buro150 będą teraz produkowane w lokalnych polskich warsztatach i dostępne w sklepie internetowym 366 Concept dla klientów indywidualnych oraz biznesowych w Europie.

Lisa i Vadym Borysenko, założyciele buro150

Buro150 to ukraińska marka meblowa założona przez Lisę i Vadyma Borysenko na początku 2013 roku w Kijowie w Ukrainie. Trzymając się jednej z podstawowych idei Bauhausu, czyli podążania formy za funkcją, kreatywny duet rozpoczął swoją działalność od produkcji drewnianych stołów, powoli poszerzając gamę swoich produktów o biurka, siedziska, a także meble do przechowywania.

W ciągu 9 lat pracy w branży meblarskiej buro150 współpracowało z wieloma architektami i projektantami wnętrz, w tym z Yaną Molodykh, Emilem Dervishem, Riną Lovko i Natalie Dubrovską. W 2018 roku Finn Storage System zaprojektowany przez buro150 otrzymał nagrodę Ukrainian Design Very Best Of Award w kategorii projektowanie mebli.

Ich działalność zaczynała nabierać tempa, ale w lutym została brutalnie przerwana.

Pierwszą noc wojny w Kijowie spędziliśmy w schronie przeciwbombowym. Następnego dnia postanowiliśmy wyjechać do bezpieczniejszego regionu Ukrainy. Teraz nie mogę opuścić Ukrainy, dlatego zdecydowaliśmy się znaleźć schronienie we Lwowie. Jednak każdego dnia mogę zostać powołany do wojska – mówi Vadym.

Po pewnym czasie zaakceptowaliśmy nową rzeczywistość. Musieliśmy opuścić firmę, której poświęciliśmy 9 lat życia i w którą zainwestowaliśmy wszystko. Nie możemy prowadzić działalności  i wiemy, że sytuacja w kraju szybko się nie zmieni. Chcemy jednak kontynuować działalność i pozwolić naszym projektom żyć – mówi Lisa.

Polska marka 366 Concept od samego początku wojny angażuje się w pomoc Ukraińcom poprzez akcje humanitarne i bezpośrednią pomoc finansową. Teraz rozpoczyna specjalną inicjatywę, by pomóc kolegom i ukraińskim projektantom z buro150.

Jako koledzy ze świata designu najlepszą pomoc, jaką mogliśmy im zaoferować, była współpraca w taki sposób, by nadal mieli pracę i środki do życia. W ten sposób powstał pomysł wdrożenia ich produktów w Unii Europejskiej – mówi Maciek Cypryk, współzałożyciel 366 Concept. Ponieważ produkcja w zwykłych zakładach buro150 nie jest już możliwa, 366 Concept poprowadzi produkcję w Polsce i będzie reprezentować buro150 na rynku europejskim, udostępniając ich produkty europejskim klientom. Firma 366 Concept oraz jej zakłady produkcyjne i dostawcy zrezygnują z marż w okresie przedsprzedaży, aby ułatwić klientom indywidualnym uzyskanie specjalnych cen i rozpoczęcie produkcji w Polsce.

Na początek asortyment będzie obejmował system regałów Pilotis, biurko Samba oraz stoły jadalniane. Od 25 kwietnia do 15 maja meble zaprojektowane przez buro150 będzie można zamówić w przedsprzedaży na stronie 366 Concept w cenie obniżonej o 30 proc.

Zdjęcie główne: Założyciele 366 Concept – Agata Górka i Maciej Cypryk, fot. Pawel Lawreszuk

DESIGN