Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Perła modernizmu w Gdyni, czyli przepiękna odsłona 90-letniego pensjonatu

Ten pensjonat w Gdyni zachwyci Was designem. Willa Wincent otwiera swoje podwoje w budynku, który wzniesiono w 1929 roku z myślą o pensjonacie. O wnętrza zadbali czołowi polscy projektanci - efekt przechodzi oczekiwania.
.get_the_title().
W 2016 roku trzech gdyńskich przedsiębiorców, nieświadomych planów pierwotnej właścicielki, kupiło podupadającą kamienicę na rogu ulic Juliana Ejsmonda i Wincentego Pola. Z ksiąg wieczystych oraz archiwów wyłaniały się kolejne elementy historii Willi Leśnej (ulica Ejsmonda wcześniej nosiła nazwę Leśna).

Budynek obecnej willi Wincent powstał z inicjatywy Marii Kozierowskiej na rogu ówczesnych ulic Bocznej i Leśnej. Miał pełnić funkcję pokoi gościnnych. Niestety wojna pokrzyżowała plany pani Marii, rozpoczynając burzliwy okres w historii kamienicy, która pełniła różne funkcje od koszar po mieszkania kwaterowe w czasach PRL – mówi Kamila Kwiatoń, managerka.

Podczas Open House Gdynia 2018, kiedy pierwszy raz uchylono drzwi willi Wincent, okazało się, że Gdynianie są bardzo związani z tym miejscem. Przynosili zdjęcia, opowiadali historie od tych osobistych po ogólne miejskie ciekawostki np. o pierwszym gdyńskim ujęciu wody, które znajdowało się przy kamienicy.

Do współpracy nad wystrojem 24 pokoi zaprosiliśmy architektów Maćka Ryniewicza oraz Rafała Kaletowskiego, odpowiedzialnych m.in. za Fedde – wg. Vogue jednej z 8 najpiękniejszych restauracji w kraju. Pięknej zdjęcia wykonało dla nas PION Studio.

Do pracy nad projektem zaproszono architektów Maćka Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego – znanych między innymi z projektów wnętrz dla takich miejsc jak Serio, Haos czy Fedde. Inspirację stanowiły dla nich m.in. wystawa o narodzinach Gdyni obecna w Muzeum Miasta, prostota i funkcjonalizm modernizmu oraz wzornictwo lat ‘30, które stanowiło natchnienie dla polskiego wzornictwa lat ‘50 i ‘60.

Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się zrealizować wnętrza praktycznie bez sztucznych materiałów i imitacji. Odratowaliśmy oryginalną klatkę schodową, a większość elementów wystroju powstała na zamówienie, łącznie z takimi detalami jak parapety i progi z lastryko – mówi projektant Maciek Ryniewicz – Dzięki współpracy z Politurą pozyskaliśmy meble projektanta Edmunda Homy, w tym jedyny egzemplarz jego krzesła z rogami.

Willa Wincent odróżnia się od pokoi na wynajem oraz komercyjnych hoteli nie tylko wystrojem, ale również domowym ciepłem, o które zadbali właściciele i projektanci, a kultywuje je obsługa oraz indywidualnym podejściem do gości. Gdynia jest znana z jakości życia i zadowolenia mieszkańców – wspomina Kwiatoń – Chcemy naszym gościom zdradzać sekrety tego sukcesu. Dzięki funkcji konsjerża możemy do indywidualnych upodobań odwiedzających dopasowywać co warto w Trójmieście zwiedzić, czego doświadczyć, czy gdzie zjeść.

W budynku mieszczą się 24 pokoje – od kompaktowych pokoi dla osób podróżujących w pojedynkę po apartamenty z prywatnym tarasem, z którego rozciąga się widok na zatokę.

Foto: PION Studio
www.willawincent.pl
www.fb.com/willawincent
www.instagram.com/willawincent

 

DESIGN