Piękne geometryczne stoły inspirowane Bauhausem

W tym roku kultowy Bauhaus obchodzi swoje 100-lecie.
.get_the_title().

Chyba żaden inny nurt w historii designu nie miał aż tak ogromnego wpływu na sposób, w jaki projektuje się po dzień dzisiejszy, jak Bauhaus.

Legendarna instytucja została założona w Weimarze w 1919 roku i w tym roku obchodzi stulecie swojego istnienia.

Wielu współczesnych designerów inspiruje się stylem stworzonym przez profesorów i studentów Bauhausu: funkcjonalnością ponad wszystko, prostotą formy, zamiłowaniem do geometrycznych kształtów, zrównoważoną kompozycją. Jednym z nich jest Lara Bohinc, brytyjska designerka, która stworzyła stół wzorowany na Bauhausie. Odznacza się on nie tylko wyjątkową formą, ale także ciekawym doborem kolorów.

Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen

Inspirowany geometrycznymi orbitami planetarnymi stół o nazwie “Orbit” to stalowe ramy i miedziane powierzchnie pomalowane na wyjątkowy zielony kolor mający przypominać grynszpan (jasnozielony nalot tworzący się na powierzchni miedzi). Dwie koliste i obłe powierzchnie łączą się za sprawą fragmentu w kształcie litery U, przeznaczonego na przechowywanie gazet i magazynów.

Wielopoziomowy stół składa się z trzech indywidualnych części, które można na siebie nakładać.

Źródło: Bohinc Studio
Źródło: Dezeen

Bohinc inspirowała się geometrią, prostotą i funkcjonalnością Bauhausu, ale głównie pracami niemieckiej artystki Marianne Brandt, znanej ze swojej czystej, ale jednocześnie wymyślnej estetyki.

Brytyjska designerka stworzyła też krzesła inspirowane planetami oraz lampy, które wyglądają jak dwie orbity po zderzeniu.

Źródło: Dezeen

Tekst: AO

DESIGN