Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Piękne zabawki dla dzieci ze spektrum autyzmu

Paula Lorence stworzyła piękne obiekty, które pomogą dzieciom ze spektrum autyzmu w zapanowaniu nad niepokojem i w rozwoju sensoryki.
.get_the_title().

Jeśli oglądaliście serial „Atypowy”, pewnie kojarzycie dziwny obiekt, który pozwalał głównymi bohaterowi, Samowi uspokoić się w przypadku sytuacji stresowych lub pomóc się skoncentrować podczas terapii. Kawałek drewna i sznurka pomagał rozładować napięcie i zapanować nad emocjami.

Projektantka i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i Designu z Rygi, Paula Lorence stworzyła serię zabawek sensorycznych dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Kolekcja „Taktile” ma pomóc w rozwoju sensorycznym. Znalazło się w niej 12 obiektów z ośmiu typów materiałów, które wywołują różne wrażenia zmysłowe podczas dotykania. Zabawki powstały z silikonu, drewna, przezroczystego tworzywa sztucznego, aluminium, korka, włosia, filcu i materiału kompozytowego z jedwabiu. Każdy produkt ma wywoływać inne wrażenia. Liczy się faktura oraz dotyk. Obiekty te pomagają dzieciom się skupić, przezwyciężyć nadwrażliwość dotykową oraz uspokoić. Zabawki zostały podzielone na trzy grupy w zależności od potrzeb dzieci. Pierwsza grupa przeznaczona jest dla dzieci ze szczególną wrażliwością, kolejna obejmuje silniejszą stymulację dotykową, trzecia grupa to obiekty, które można wykorzystać w trakcie ataku paniki, w sytuacjach lękowych i wywołujących strach.

Obiekty sensoryczne są wykorzystywane podczas sesji terapeutycznych przez terapeutów pracujących z dziećmi autystycznymi oraz ze spektrum – tłumaczy Lorence.

Na autyzm cierpi jedna na 58 osób.

Dla rozwoju dzieci ze spektrum autyzmu niezbędna jest stymulacja dotykowa, która wpływa na rozwój mózgu. Projekt Pauli Lorence miał na celu dostarczenie narzędzi, które pomogą takim dzieciom w zmniejszeniu stresu i poprawią ich koncentrację. Projektantka chciała, żeby stworzone przez nią obiekty były estetyczne i funkcjonalne. Zabawki powstały na podstawie badań i konsultacji z naukowcami oraz rodzicami dzieci autystycznych, którzy wskazali na brak tego typu obiektów. Rodzice często sami tworzą tego typu „uspokajacze sensoryczne” dla swoich dzieci.

Projekt Pauli Lorence został zaprezentowany na London Design Fair, który jest częścią London Design Festival 2018.

DESIGN