Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

POD Furniture stworzyło mebel codziennego użytku, który może uratować życie podczas powodzi

Mieszkańcy terenów zagrożonych ryzykiem powodzi powinni być nieustannie przygotowani na najgorsze. POD Furniture wychodzi naprzeciw ich potrzebom.
.get_the_title().

Wielofunkcyjny mebel ratujący życie jest projektem Kin Pan Lao. Ideą było stworzenie czegoś, co będzie służyło domownikom na co dzień, a w sytuacji kryzysowej uratuje im życie.

Dzięki temu, że mebel jest stałą częścią wyposażenia domu, znajduje się na widoku, w łatwo dostępnym miejscu.

To, że nie jest schowany gdzieś w czeluściach garażu czy na strychu, pozwala zaoszczędzić drogocenny czas w sytuacji zagrożenia – gdy każda minuta jest na wagę złota.

Produkt POD na co dzień pełni funkcję ławkę. W wypadku powodzi w bardzo łatwy sposób przeistacza się ona w łódź ratunkową. Wystarczy odwrócić ją do góry nogami i odpiąć pasy. Ławka POD samoistnie przyjmie kształt szalupy. Po zabezpieczeniu pasami nowej formy i wyjęciu ze środka wioseł, łódź jest gotowa do użytku.

Kin Pan Lo przyznaje, że inspiracją do stworzenia tego typu konstrukcji były techniki orgiami, w których królują prostota i intuicyjność.

Projekt powstał z myślą o terenach zamieszkanych przez ludność z niskim przychodem, której nie stać na to, żeby przenieść się w bezpieczniejsze miejsce. Do jego wykonania użyto więc materiałów tanich, ale jednocześnie lekkich i bardzo trwałych.

Choć złożony mebel zajmuje mało miejsca, w ławce znajdzie się miejsce na magazynowanie przedmiotów niezbędnych w wypadku powodzi, jak kamizelki ratunkowe czy apteczka.

Przed stworzeniem ławki POD projektant zbierał informacje od organizacji pozarządowych operujących na terenach zagrożonych powodzią, jak również kontaktował się z samymi ofiarami katastrof. Na tej podstawie wysnuł wniosek, że ludziom wciąż brakuje odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak przygotować się do szybkiej i efektywnej ewakuacji.

Prosty i użyteczny projekt zdobywa aprobatę w kolejnych państwach.

Łódź ratunkowa POD zmusza do refleksji i postawienia pytania, czy wśród przyszłych pokoleń „najgorętszym trendem” urządzania mieszkań będzie wizja dystopii?

Użyte w tekście zdjęcia i grafiki są własnością projektanta Kin Pan Lo
Tekst: Kinga Dembińska

DESIGN