Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pomysł na zaawansowaną technologicznie maszynę do wyławiania plastiku z oceanu

Urządzenie będzie w stanie oczyścić wodę nawet z najdrobniejszych kawałków plastiku.
.get_the_title().

Jednym z problemów, z którymi zmierzyć muszą się twórcy coraz częściej pojawiających się pomysłów i sposobów na oczyszczenie wód mórz i oceanów z plastiku, jest ochrona organizmów naturalnie w nich występujących. Belgijska firma CREAX stworzyła maszynę, która wykorzystuje skomplikowaną technologię pozwalającą rozróżnić DNA poszczególnych elementów występujących w morzach czy oceanach i na tej podstawie dokonać decyzji, które z nich to śmieci wymagające zniszczenia, a które to organizmy żywe pełnoprawnie w nich zamieszkujące. Zarówno pomysł, jak i technologia, która umożliwia jego realizację, są wyśmienite – jest jednak jeden problem.

Plastik, którego gęstość powinna pozwalać mu jedynie na dryfowanie na powierzchni wody, można znaleźć także na głębokości nawet do 30 metrów.

Dzieje się tak, gdyż fale i prądy wodne pociągają go na głębokości. Aby plastikowe śmieci pływały jedynie na powierzchni wód mórz i oceanów, skąd łatwiej je zebrać, te nie mogą być wzburzone.

Jak jednak zaingerować w jedną z najpotężniejszych sił natury, jaką jest ocean, aby go uspokoić i wyciszyć?

Źródło: designboom

CREAX także i na to ma swój sposób. Poprzez ustawienie na dnie morza lub oceanu niedaleko brzegu specjalnych pali, umieszczonych w linii w niedużej od siebie odległości, możliwe jest rozbicie fal, a przez to obniżenie ich energii, co skutkować będzie spokojniejszymi wodami na tym obszarze. W rezultacie śmieci wypłyną na powierzchnię i tam czekać będą na zebranie.

Źródło: designboom

W jaki sposób zostaną one zebrane?

Źródło: designboom

Otóż CREAX zaproponował stworzenie sztucznej ‘plaży’, która będzie przechwytywała plastik zanim zostanie zdmuchnięty na brzeg. Śmieci zostaną wciągnięte poprzez specjalny ‘lejek’ do ogromnego zbiornika, który co kilka miesięcy będzie opróżniany przez specjalnie wysłany do tego statek. Sztuczna ‘plaża’ ma za zadanie segregację śmieci, nawet tych najmniejszych cząsteczek plastiku, od planktonu i innych stworzeń morskich.

Źródło: designboom

Maszyna o nazwie ‘Compile’ jest pasywna, przyjazna środowisku, i o niskim koszcie utrzymania. Została zaprojektowana jako urządzenie modułowe, którego części można łatwo przenosić i wymieniać.

Źródło: designboom

DESIGN