Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Powrót do zdrowia wśród natury – kabiny w lesie dla pacjentów norweskich szpitali

Kto z nas nie marzy, aby wracać do zdrowia w zacisznym miejscu blisko natury, z dala od szpitalnych korytarzy?
.get_the_title().

Projektanci ze studia Snøhetta zbudowali parę odosobnionych, drewnianych domków przeznaczonych dla pacjentów dwóch największych szpitali w Norwegii. Kabiny The Outdoor Care Retreat znajdują się w lesie, w odległości krótkiego spaceru od lecznic: pierwszy dzieli 100 metrów od wejścia do Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo, drugi w mieści się pobliżu Szpitala Sørlandet Kristiansand.

Pobyt wśród natury ułatwi pacjentom powrót do zdrowia. Mogą tu spędzać czas samotnie na kontemplacji natury lub wspólnie ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi.

Projekt powstał na zlecenie fundacji Friluftssykehuset, by zapewnić chorym „fizyczne i psychiczne wytchnienie” na świeżym powietrzu. Opracowano go we współpracy z Oddziałem Psychosomatyki i Psychiatrii Dziecięcej szpitala w Oslo.

Kabiny w lesie dla pacjentow norweskich szpitali Kabiny w lesie dla pacjentow norweskich szpitali Kabiny w lesie dla pacjentow norweskich szpitali

The Outdoor Care Retreat zapewnia pacjentom spokojną przestrzeń, w której mogą czerpać korzyści z terapeutycznych właściwości natury. Przebywanie wśród przyrody wzbudza spontaniczną radość, pozwala się odprężyć i przywraca spokój, pomaga zmotywować pacjentów do procesu leczenia i przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia – wyjaśnia Maren Østvold Lindheim, psycholog dziecięca ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo, który był jednym z inicjatorów projektu.

Kabiny mogą zostać zarezerwowane przez każdego pacjenta szpitala, niezależnie od jego stanu zdrowia.

Bliźniacze domki o asymetrycznej bryle mają powierzchnię 35 m². Zostały wykonane z drewna, które z czasem zmieni kolor na szary, sprawiając, że budynki doskonale wtopią się w otoczenie. I jak to u Norwegów bywa, konstrukcje wywierają tylko minimalny wpływ na środowisko.

Kabiny w lesie dla pacjentow norweskich szpitali Kabiny w lesie dla pacjentow norweskich szpitali
Kabiny w lesie dla pacjentow norweskich szpitali
Fot. Ivar Kvaal, Snøhetta

Można do nich dojść drewnianymi deptakami, które prowadzą prosto do niewielkich tarasów. Każdy domek składa się z pokoju głównego, mniejszego pokoju na terapię i zabiegi oraz łazienki.

Kabiny są dostępne także dla osób na wózkach inwalidzkich, a ustawione pod kątem wejścia są wystarczająco duże, aby zmieścić szpitalne łóżka.

Wnętrza wyłożono dębem, który nawiązuje do okolicznych lasów. W ścianach znajdują się rozkładane stoliki, a kolorowe poduszki, które umieszczono w pokojach, można swobodnie przemieszczać. Duże, otwierane okna i okrągły świetlik sprawiają, że wewnętrzna przestrzeń przenika się z otaczającą naturą.

Tekst: AB

DESIGN