Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Powstał projekt maszyny produkującej chmury, która może odwrócić katastrofalne zmiany klimatu

Przyćmi słońce na obszarach lodowcowych i pomoże wywołać deszcz w regionach pustynnych.
.get_the_title().

Projektanci ze studia architektonicznego PARQ zaprezentowali projekt maszyny, która mogłaby pomóc w walce z katastrofalnymi dla wielu regionów świata zmianami klimatu.

To gigantycznych rozmiarów urządzenie przypominające odwrócony do góry nogami lejek, które będzie produkować i wypuszczać do atmosfery parę tworzącą chmury.

Ta powstanie z wodoru i tlenu pobieranego z wód mórz i oceanów – bo to właśnie na ich powierzchni unosić się będą urządzenia.

Źródło: designboom
Źródło: designboom

Maszyny działać będą w oparciu o energię słoneczną.

Wizja architektów zakłada, że lejki-giganty zostaną rozmieszczone strategicznie w kilku miejscach dookoła globu, ingerując w panujący tam klimat.

Mają wpływać na zachodzące negatywne zmiany klimatyczne i przywracać normalne warunki atmosferyczne. W regionach pokrytych lodowcami produkowane przez maszynę chmury stworzą warstwę chroniącą przed zbyt silnymi promieniami słonecznymi, a na obszarach ogarniętych suszą doprowadzą do opadów deszczu.

Źródło: designboom

Pedro Ramalho, główny architekt stojący za tym innowacyjnym projektem, przyznaje, że jest to na razie jedynie wizja, która nie ma oparcia w danych czy testach naukowych. Jest to jednak jedno z możliwych rozwiązań, jakie będzie można zastosować w obliczu wyzwań klimatycznych, przed którymi stoimy jako ludzkość.

DESIGN