Powstał projekt maszyny produkującej chmury, która może odwrócić katastrofalne zmiany klimatu

Przyćmi słońce na obszarach lodowcowych i pomoże wywołać deszcz w regionach pustynnych.
.get_the_title().

Projektanci ze studia architektonicznego PARQ zaprezentowali projekt maszyny, która mogłaby pomóc w walce z katastrofalnymi dla wielu regionów świata zmianami klimatu.

To gigantycznych rozmiarów urządzenie przypominające odwrócony do góry nogami lejek, które będzie produkować i wypuszczać do atmosfery parę tworzącą chmury.

Ta powstanie z wodoru i tlenu pobieranego z wód mórz i oceanów – bo to właśnie na ich powierzchni unosić się będą urządzenia.

Źródło: designboom
Źródło: designboom

Maszyny działać będą w oparciu o energię słoneczną.

Wizja architektów zakłada, że lejki-giganty zostaną rozmieszczone strategicznie w kilku miejscach dookoła globu, ingerując w panujący tam klimat.

Mają wpływać na zachodzące negatywne zmiany klimatyczne i przywracać normalne warunki atmosferyczne. W regionach pokrytych lodowcami produkowane przez maszynę chmury stworzą warstwę chroniącą przed zbyt silnymi promieniami słonecznymi, a na obszarach ogarniętych suszą doprowadzą do opadów deszczu.

Źródło: designboom

Pedro Ramalho, główny architekt stojący za tym innowacyjnym projektem, przyznaje, że jest to na razie jedynie wizja, która nie ma oparcia w danych czy testach naukowych. Jest to jednak jedno z możliwych rozwiązań, jakie będzie można zastosować w obliczu wyzwań klimatycznych, przed którymi stoimy jako ludzkość.

DESIGN