Pracownia BIG pokazała, jak będą wyglądały penthousy w zielonym kompleksie w Toronto

Pracownia Bjarke Ingels Group ujawniła szczegóły dotyczące 8 luksusowych penthousów w porośniętym roślinami kompleksie mieszkalnym King w Kanadzie.
.get_the_title().

Kompleks mieszkalno-usługowy King w Toronto to projekt, który ogłoszono w 2016 roku, lecz dopiero w 2018 roku pracownia BIG przedstawiła więcej szczegółów dotyczących inwestycji. Inspiracją dla architektów jest Habitat 67 w Montrealu – charakterystyczny kompleks mieszkalny składający się z modułów, który został zaprojektowany przez Moshe Safdiego. Sam Bjarke nazywa kanadyjski projekt Habitatem 2.0. Drugą ważną inspiracją dla duńskich architektów jest ikona francuskiego modernizmu, Szklany dom (Maison de Verre) w Paryżu zaprojektowany przez Pierre’a Chareau.

W tym roku projektanci z pracowni BIG ujawnili szczegóły dotyczące 8 penthousów, które znajdą się w kompleksie King w Toronto. Czego możemy się spodziewać? Prywatnych szklarniami, herbaciarni oraz skandynawskich inspiracji.

Bjarke Ingels Group penthouse king toronto
Bjarke Ingels Group penthouse king toronto
Bjarke Ingels Group penthouse king toronto Bjarke Ingels Group penthouse king toronto

Kompleks zaprojektowany przez architektów Bjarke Ingels Group tworzą kubiki zwane „pikselami”, które zostały obrócone tak, aby zmaksymalizować dostęp do naturalnego światła oraz widoki z każdego mieszkania. W pejzażu osiedla dominują cztery „góry” zorientowane na północ, południe, wschód i zachód.

Na każdym „szczycie” znajdą się 2 pentohusy o powierzchni od 279 m kw. do 418 m kw. W zależności od lokalizacji zmieni się ich wygląd. Powstaną 4 typy zwane: La Bibliothèque, The Treehouse, The Greenhouse i The Teahouse.

Bjarke Ingels Group penthouse king toronto Bjarke Ingels Group penthouse king toronto

Północne mieszkania utrzymane w klimacie industrialnym będą odnosiły się do przemysłowego dziedzictwa okolicy. Południowe penthousy mają w pełni wykorzystać naturalne światło. Charakterystyczne będą dla nich duże przeszklenia, bujna zieleń, prywatne herbaciarnie, szklarnie oraz ogrody zimowe z widokami na dziedziniec.

Bjarke Ingels Group penthouse king toronto Bjarke Ingels Group penthouse king toronto

W zachodnich penthousach znajdą się spiralne schody, piwnice z winami oraz regały na książki o wysokości sięgającej drugiego piętra. Na środku będzie rosło drzewo sumaka. Wszystkie mieszkania będą miały dostęp do porośniętych roślinami tarasów. Wystrój wschodnich apartamentów będzie inspirowany modernistyczną architekturą skandynawską, szczególnie Alvara Aalto i Eero Saarinena. Powstaną tutaj uspokajające, nowoczesne przestrzenie, a rozległe tarasy zewnętrzne zapewnią panoramiczne widoki na Toronto.

Bjarke Ingels Group penthouse king toronto Bjarke Ingels Group penthouse king toronto Bjarke Ingels Group penthouse king toronto Bjarke Ingels Group penthouse king toronto

Zdjęcia: Bjarke Ingels Group
Tekst: AB

DESIGN