Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Projekt parku pozwalającego na zachowanie odpowiedniego dystansu

„Park de la Distance” mógłby być miejscem, w którym ludzie zostają sami ze sobą i swoimi myślami – także po pandemii.
.get_the_title().

Od poniedziałku możemy znów spacerować po parkach i lasach. Jest więc spore prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie może się tam zrobić tłoczno. Jak utrzymać jednocześnie odpowiedni dystans od innych spacerowiczów? Austriackie Studio Precht zaprojektowało park, w którym można będzie mieć pewność, że bezpieczne odległości zostaną zachowane. Projekt inspirowany jest francuskimi ogrodami barokowymi i buddyzmem Zen. Nosi nazwę „Park de la Distance”.

To spiralny labirynt z żywopłotów o szerokości 90 centymetrów.

Żywopłoty wyznaczają ścieżki, które są w kolorze czerwonym. Każda z nich liczy około 600 metrów – można nią przejść do samego centrum parku, gdzie znajdować się będą fontanny, i z powrotem. Przy każdej trasie znajdzie się osobna brama. Jeśli będzie zamknięta, to znaczy, że ktoś właśnie korzysta z tej ścieżki – ta informacja umożliwia zachowanie odpowiedniej odległości od innych spacerowiczów. Studio Precht ma nawet upatrzoną potencjalną lokalizację parku – miałby powstać na jednej z pustych działek w Wiedniu.

Projekt powstał oczywiście w odpowiedzi na pandemię COVID-19, jednak jego twórcy są zdania, że taki park przyda się także wtedy, gdy sytuacja nieco się ustabilizuje.

W samotności i w związku z naturą jest piękno, którego często brakuje ludziom w mieście – mówi Chris Precht, założyciel studia, który na co dzień mieszka na austriackiej wsi w pobliżu gór. – Nie wiem, czy kiedykolwiek byłem w mieście sam. Ale czasem musisz uciec od wszystkiego, aby w pełni połączyć się z naturą. Czasem musisz się zatracić, by coś znaleźć. W tym celu medytujemy, wędrujemy lub udajemy się odosobnienia medytacyjne. Ten park jest tego krótszą wersją. Daje możliwość ucieczki na 20 minut.

„Park de la Distance” to tylko jeden z wielu pomysłów architektów na to, jak można zachować odpowiedni dystans w sytuacji zagrożenia zdrowia – ostatnio pisaliśmy o holenderskim projekcie targu, na którym można bezpiecznie zrobić zakupy.

Zdjęcia: Studio Precht
Tekst: NS

DESIGN