Projekt z Polski z szansą na międzynarodową nagrodę. Już niedługo rozstrzygnięcie konkursu Wienerberger Brick Award 2020!

Budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach znalazł się w finale międzynarodowego konkursu Wienerberger Brick Award wśród 50 najlepszych projektów architektonicznych z materiałów ceramicznych.
.get_the_title().

Już 23 września poznamy zwycięzców dziewiątej edycji międzynarodowego konkursu Wienerberger Brick Award, który wyróżnia obiekty z materiałów ceramicznych o niestandardowej architekturze. Nagrody w tegorocznej edycji zostaną wręczone podczas gali, która ze względu na pandemię koronawirusa po raz pierwszy odbędzie się online. Wienerberger Brick Award to ciesząca się międzynarodową renomą nagroda architektoniczna. Konkurs wyróżnia innowacyjną architekturę ceglaną, pokazując jak różnorodne mogą być wyroby ceramiczne stosowane w budynkach oraz ich otoczeniu. Do tegorocznej edycji zgłoszono aż 644 projekty z 55 krajów. Ze wszystkich zgłoszeń wybrano 50 projektów, które przeszły do ścisłego finału. Podczas gali 23 września zostaną przyznane nagrody w pięciu kategoriach: Feeling at Home, Living Together, Working Together, Sharing Public Spaces i Building outside the box. Dodatkowo wśród nominowanych projektów wyłonione zostaną Grand Prix oraz nagroda specjalna.

Polskę reprezentuje budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który znalazł się wśród 50 najlepszych projektów współczesnej architektury ceglanej.

Gmach Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach został zaprojektowany przez trzy pracownie: BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci oraz Małeccy Biuro Projektowe. Budynek zdobył już liczne krajowe narody m.in. Grand Prix za Najlepszy Obiekt Architektoniczny w konkursie Nagroda Roku 2018 SARP, Nagrody Architektura Roku Województwa Śląskiego w kategoriach Obiekt oraz Wnętrze Roku i Nagrodę Architektoniczną „Polityki” 2017. Był także nominowany do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej – Mies van der Rohe Award.

WRiT Uniwerstytetu Śląskiego, zdjęcia: Adrià Goula

Projekt został doceniony przez jury polskiej edycji konkursu Wienerberger Brick Award 2019. Zdobył Grand Prix oraz nagrodę w kategorii Sharing Public Spaces, dlatego teraz będzie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej.

Przyznając nagrody, jury polskiej edycji konkursu doceniło stworzenie przyjaznej przestrzeni edukacyjnej w centrum miasta, w której można dostrzec zarówno inspiracje przemysłową architekturą regionu, jak i tradycją śródziemnomorską. Uznało gmach WRiT Uniwersytetu Śląskiego za budynek jednocześnie współczesny, jak i ponadczasowy. Zastosowano w nim trzy podstawowe materiały – ceramikę, drewno i beton, jednak to ten pierwszy, wykorzystany w różnych formach, decyduje o charakterze całości. Szczególną uwagę zwrócono na frontową elewację, w którą wbudowano fragment zachowanego budynku przemysłowego oraz umiejętne zastosowanie w niej elementów ceramicznych, które tworzą wyrafinowaną grę światła i cienia. Teraz projekt autorstwa pracowni BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci oraz Małeccy Biuro Projektowe ma szansę zdobyć nagrody na arenie międzynarodowej.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie tu i tu

WRiT Uniwerstytetu Śląskiego, zdjęcia: Adrià Goula

Tekst: AB

Banner Image Banner Image
AdvertisementAdvertisement
AdvertisementAdvertisement
Preloader spinner
Print
Print Text
Zobacz więcej
Wybierz region
Facebook
Age: