Przedszkole jak kalejdoskop. Świetny projekt SAKO Architects w Chinach

To miejsce ma pobudzać dziecięcą wyobraźnię i kreatywność za pomocą nieprzytłaczającej i utrzymanej w minimalistycznym stylu koloroterapii.
.get_the_title().

Wybór, a później dostanie się malucha do właściwego przedszkola spędza wielu rodzicom sen z powiek. Najważniejszymi czynnikami, decydującymi o tym, żeby to była akurat ta placówka, są zwykle: lokalizacja, opinie o kadrze oraz wysokość czesnego. Martwimy się też o to, żeby nasza latorośl znalazła tam kolegów i koleżanki. Fajnie, jeśli miejsce jest ciekawie urządzone, ale tu priorytetem jest czystość i bezpieczeństwo.

Tymczasem okazuje się, że przedszkole może być również budynkiem cieszącym oko i dzieci, i ich rodziców. Tak jest w przypadku projektu LOOP w Chinach.

Ten niezwykły budynek znajduje się w mieście Tianshui w prowincji Gansu w Chinach. Jego pomysłodawcami jest grupa architektów ze studia SAKO Archtects. Wnętrza i fasada przedszkola są utrzymane w minimalistycznym stylu. Na ścianach dominuje biel.

Budynek wyróżnia użycie 483 szklanych elementów. Polichromowane szkło mieni się wszystkimi kolorami tęczy, tworząc efekt kalejdoskopu.

Szklane są nie tylko okna, ale też wszystkie wewnętrzne poręcze drzwi, korytarzy i schodów.

Przy tym projekcie przyświecał nam jeden cel: by ten niezwykły budynek, w którym będą dorastać dzieci, eksplorował ich niczym nieograniczoną wyobraźnię. Kiedy te maluchy dorosną, na pewno będą wspominać to niezwykłe miejsce, co będzie je dodatkowo napawać dumą, że to właśnie na terenie ich rodzinnego miasta powstała ta nietuzinkowa sceneria – tłumaczą architekci.

We wnętrzu przedszkola jest dużo otwartej przestrzeni i prostych, geometrycznych rozwiązań.

Architekci zdradzają, że inspirowali się położoną nieopodal miasta Wyżyną Lessową i charakterystycznymi dla niej jaskiniami mieszkalnymi, które niegdyś powstawały w zboczach głębokich jarów i wąwozach lessowych.

Wejścia do nich były wykończone łukami. Taki sam zabieg został zastosowany w tym przedszkolu.

Trzeba przyznać, że minimalistyczne, a jednocześnie tętniące kolorem wnętrze to faktycznie coś niespotykanego. I nie mielibyśmy nic przeciwko temu, żeby tak wyglądały również projekty dla dorosłych: biura, urzędy i różne instytucje.

Źródło zdjęć: SAKO Architescts
Tekst: KD

DESIGN