Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Przyszłość oczyma mieszkańca Korei Północnej

Nie wiemy jak wam, ale nam wizje koreańskiego projektanta kojarzą się z kreskówką Jetsonowie.
.get_the_title().

Korea Północna od 1948 roku jest oficjalnie niepodległa, a nieoficjalnie niedostępna dla obcokrajowców. Tylko nielicznym udaje się tam wjechać (jest to najrzadziej odwiedzany kraj na świecie), chociaż jeszcze trudniej jest rodzimym obywatelom stamtąd wyjechać. Biuro podróży Koryo Tours, jedno z nielicznych, które organizuje wycieczki do Korei (ok. 2000 euro za tydzień), poprosiło tamtejszego projektanta (pozostaje on anonimowy) o stworzenie wizji futurystycznego designu dotyczącego podróżowania. Rezultaty okazały się mocno zaskakujące.

Projekty rysunkowe, mocno odbiegające od nowoczesnych wizualizacji, udowadniają jak bardzo zamknięta jest Korea. Pomysły, które powstały w tym roku, bardzo dobrze wpisują się… w lata 50. Nie można się temu jednak specjalnie dziwić. Tamtejsi architekci chodzą do państwowych szkół i bardzo niewielu może wyjechać na studia za granicę. O dostępie do Internetu czy mediów społecznościowych możemy zapomnieć. Ewentualne nowości poznają dzięki albumom i książkom o współczesnej architekturze, które biuro podróży stara się im przywozić.

Wizje miały zawierać rozwiązania związane ze zrównoważonym rozwojem. Chociaż wiedza projektanta jest na ten temat znikoma, to według Nicka Bonnera, założyciela Koryo Tours „nie bał się on najnowszych technologii, co widać w niektórych projektach”. Pomysły zastosowania tradycyjnych rozwiązań, jak np. naturalny system chłodzenia, bardzo przypadły mu do gustu.

Wszyscy żyjemy wspólnie w jednym gnieździe i musimy się nauczyć żyć wspólnie w harmonii – pisze architekt odnośnie projektu Bird’s Nest Villa, który ma reprezentować tradycję północnokoreańskiej wspólnoty.

Chociaż pierwotnie projekty miały być tylko poglądowym eksperymentem, Bonner chciałby część z nich urzeczywistnić. – Jeśli ktoś chciałby popracować nad pomysłami i przysłać modele, chętnie przekazalibyśmy je dalej – mówi. Nasza redakcja również chciałaby zobaczyć stożkowate górskie budynki mieszkalne połączone stokami narciarskimi w realu, jednak na razie wciąż nie możemy wyprzeć z głowy naturalnego skojarzenia z kreskówką Jetsonowie, swoją drogą z lat 60.

DESIGN