Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Red Mud Project – ceramika z odpadów przemysłowych

Ten projekt pokazuje, jak w świecie ograniczonych zasobów możemy wykorzystać produkty uboczne.
.get_the_title().

Czterech projektantów z Royal College Of Art w Londynie podjęło ważny temat. Joris Olde Rikkert, Guillermo Whittembury, Kevin Rouff i Luis Paco Bockelmann zajęli się badaniem potencjału produktów wtórnych jako alternatywy dla wykorzystania surowców pierwotnych.

Red Mud Project to projekt poświęcony badaniom nad metodami przekształcania toksycznego czerwonego błota.

Studenci Royal College Of Art ściśle współpracowali z naukowcami, materiałoznawcami, ceramikami i fabrykami z całej Europy, aby z odrzuconego materiału stworzyć całą serię ceramicznych przedmiotów: wazonów, mis, talerzy, kubków i czajników.

Red Mud Project – ceramika z odpadów przemysłowych Red Mud Project – ceramika z odpadów przemysłowych Red Mud Project – ceramika z odpadów przemysłowych

Czerwone błoto (czerwony szlam) to produkt uboczny powstający podczas produkcji aluminium. Charakterystyczny, intensywny kolor nadaje mu tlenek żelaza.

Na świecie mamy ogromną ilość tych odpadów i stale produkujemy kolejne – ponad 150 milionów ton rocznie. Gigantyczne zbiorniki z czerwonym szlamem stanowią wielkie zagrożenie dla środowiska i są tak duże, że widać je z kosmosu – twierdzą twórcy Red Mud Project.

Projektanci badali potencjał czerwonego szlamu zarówno w produkcji ceramiki, jak i materiałów budowlanych. Po setkach testów opracowali własną glinę, glazurę, szkliwo i beton geopolimerowy, wszystkie wykonane z tego materiału.

Estetyka ceramicznej nawiązuje do stylu fabryki, z charakterystycznymi formami przypominającymi kominy i silosy.

W zależności od temperatury wypalania uzyskano różne odcienie czerwieni: od jasnej, terakotowej barwy, poprzez purpurową, do bardzo ciemnej, prawie czarnej.

Red Mud Project – ceramika z odpadów przemysłowych Red Mud Project – ceramika z odpadów przemysłowych Red Mud Project – ceramika z odpadów przemysłowych
Red Mud Project – ceramika z odpadów przemysłowych
Fot. Royal College of Art

Źródło: redmud.squarespace.com
Tekst: AB

DESIGN