Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sans Forgetica – font, który ułatwia zapamiętywanie

Sans Forgetica to font, który został zaprojektowany z wykorzystaniem zasad psychologii poznawczej. Dzięki niemu wasz mózg lepiej zapamięta to, co przeczytaliście.
.get_the_title().

Multidyscyplinarny zespół projektantów we współpracy z naukowcami behawioralnymi z Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne (RMIT University) stworzył specjalny font, którego zadaniem jest poprawa procesu zapamiętywania.

Połączono zasady projektowania i psychologii poznawczej, aby stworzyć krój pisma, który pomoże wam zapamiętać przeczytane treści.

Typowe fonty, takie jak Times New Roman i Arial, są tak dobrze znane, że właściwie pozostają niezauważone i nie pozostawiają śladu w naszej pamięci. Co ciekawe, okazuje się, że unikalne i eksperymentalne czcionki mają podobny efekt – są zbyt dziwne, więc mózg nie może ich odpowiednio przetworzyć.

Sans Forgetica to złoty środek – font jest znajomy, ale inny. Łamie tylko tyle percepcyjnych zasad, ile trzeba, aby wymusić ślad pamięci.

Sans Forgetica – font, który ułatwia zapamiętywanie
Fot. RMIT University

Sans Forgetica jest trudniejszy do odczytania niż większość krojów pisma. Wykorzystano efekt określany jako „pożądana trudność”.

Niewielkie utrudnienia pomogą jednak w procesie uczenia się, ponieważ spowalniają proces czytania oraz skłaniają mózg do głębszego przetwarzania.

Jak uzyskano ten efekt? Font jest nachylony w lewą stronę, a wszystkie litery są przerywane. Luki w strukturze każdego znaku sprawiają, że mózg dąży do uzupełnienia kształtów i musi poświęcić chwilę, by je rozpoznać. Poprzez dłuższe zatrzymanie się na każdym słowie, mózg ma więcej czasu na zapamiętanie.

Sans Forgetica – font, który ułatwia zapamiętywanie

Zespół zaprojektował trzy wersje fontu do celów testowych. Każda coraz bardziej naruszała zasady projektowania. W testach w laboratorium w Melbourne uczestniczyło 100 studentów, a kolejnych 300 wzięło udział w eksperymencie internetowym. To właśnie Sans Forgetica sprawił, że uczestnicy zapamiętali najwięcej przeczytanego tekstu.

Naukowcy są przekonani, że nowy font pomoże studentom przed egzaminami, osobom uczącym się języków obcych i starszym ludziom, którzy zmagają się z problemami z pamięcią.

Czy naprawdę jest skuteczny? Najlepiej sprawdźcie to sami, bo font możecie pobrać za darmo z oficjalnej strony projektu.

Tekst: AB

DESIGN