Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ogrzewane, foliowe schronienia dla bezdomnych za 17 zł

Aktywista tworzy foliowe schronienia dla bezdomnych ogrzewane ciepłem z systemów wentylacji, które w normalnych warunkach się marnuje.
.get_the_title().

Zimy i mroźne noce często są zabójcze dla bezdomnych. Niestety, wielu z nich nawet wtedy woli pozostawać na ulicy i nie korzystać ze zbiorowych noclegowni w obawie przed kradzieżami, przemocą, chorobami czy obowiązkiem zachowania trzeźwości. Wiedząc o tym, amerykański aktywista Michael Rakowitz od 20 lat tworzy dla nich tanie, foliowe schronienia paraSITE (ich cena nigdy nie przekracza 5 dolarów), wykorzystując ciepło z systemów wentylacji budynków.

schronienie dla bezdomnych

Pierwsze takie schronienie Michael zaprojektował jeszcze podczas studiów na MIT, zainspirowany beduińskimi namiotami, które robią pożytek z różnych wiatrów pustynnych. Od tego czasu powstało ich co najmniej 60. Foliowe 'paraSITE’ są pompowane i ogrzewane ciepłem wydmuchiwanym przez systemy wentylacji różnych budynków, które w normalnych warunkach się marnuje. Schronienia różnią się od siebie w zależności od miejsca i wymagań bezdomnych, dla których są projektowane. Przykładowo, jedno z nich musiało mieć wysokość 46 cm, gdyż nowojorskie prawo anty – kempingowe nakazuje usuwanie wyższych obiektów z ulic.

DESIGN