Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Spektakularne schronisko w Alpach

Architekci Roberto Dini i Stefano Girodo zaprojektowali schronienie z prefabrykatów, które znajduje się we włoskich Alpach, na wysokości 3290 metrów.
.get_the_title().

Architekci Roberto Dini i Stefano Girodo zaprojektowali niewielką, prefabrykowaną konstrukcję, którą przetransportowano za pomocą helikoptera i zainstalowano na wysokości 3290 metrów.

Projekt ma zachęcać do korzystania z pobliskich tras wspinaczkowych i do eksploracji północno-zachodniego obszaru Alp.

Dini i Girodo, projektanci z Instytut Architektury Górskiej Politechniki w Turynie, stworzyli schronienie we współpracy z LEAPfactory. Schronisko w Alpach nazwano Luca Pasqualetti, aby uczcić wielkiego miłośnika gór, który zmarł w maju 2014 roku.

Spektakularne schronisko we włoskich Alpach Spektakularne schronisko we włoskich Alpach Spektakularne schronisko we włoskich Alpach Spektakularne schronisko we włoskich Alpach Spektakularne schronisko we włoskich Alpach

Struktura wykonana z prefabrykowanego drewna i stali została podzielona na cztery moduły w celu uzyskania optymalnej zdolności do manewrowania. Następnie przetransportowano ją helikopterem w góry. Ze względu na trudne warunki klimatyczne panujące w regionie montaż projektu nie był łatwym zadaniem.

Prefabrykowane schronienie zaprojektowano w taki sposób, aby można było je całkowicie zdemontować, wywierając jak najmniejszy wpływ na środowisko.

Trwałe komponenty wysokiej jakości zamontowano bez użycia betonu. Domek spoczywa na fundamentach, które zakotwiczono w skałach. Wszystkie fragmenty schronienia nadają się do recyklingu i posiadają certyfikaty ekologiczne.

Spektakularne schronisko we włoskich Alpach Spektakularne schronisko we włoskich Alpach Spektakularne schronisko we włoskich Alpach

Wnętrze podzielono na dwie strefy: mieszkalną i sypialną. Pierwsza część składa się ze stołu, przestrzeni do gotowania oraz miejsca do przechowywania sprzętu alpinistycznego. Część sypialna pomieści maksymalnie ośmiu gości.

Duże panoramiczne okno, które zapewnia światło i ciepło, wychodzi na wschód. Roztaczają się z niego widoki na spektakularny górski krajobraz.

Spektakularne schronisko we włoskich Alpach Spektakularne schronisko we włoskich Alpach
Spektakularne schronisko we włoskich Alpach
Fot. Roberto Dini, Stefano Girodo, Grzegorz Grodzicki, Adele Muscolino, Pellissier Helicopter

Projekt zachwyci osoby, które fascynuje piękno dzikich miejsc Doliny Aosty, pełnych szacunku do górskiej przyrody i tych, którzy wybierają rzadko uczęszczane szlaki.

Tekst: AB

DESIGN