Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tak będzie wyglądał Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Projekt powstał dzięki mieszkańcom

Ma być nowocześnie, funkcjonalnie i stylowo. Lubelski Dworzec Metropolitalny ma już swój projekt, którego realizacja rozpocznie się w przyszłym roku.
.get_the_title().

Pierwsze projekty tej inwestycji stworzone przez D+M Architects pojawiły się już pod koniec 2017 roku, jednak po konsultacjach społecznych i zgłoszonych przez mieszkańców uwagach władze miasta zdecydowały, że przygotują trzeci projekt uwzględniający opinie lublinian. Zaprezentowana niedawno finalna wersja jest efektem połączenia dwóch poprzednich propozycji. Na terenie starego dworca tuż przy stacji kolejowej PKP Lublin powstanie więc nowoczesny Dworzec Metropolitalny.

Znajdziemy w nim nawiązania do winorośli z lubelskiego herbu oraz odniesienie do złotych lat modernizmu. W ramach projektu zmieni się też nieco infrastruktura drogowa w jego sąsiedztwie. Oznacza to, że plac Dworcowy zamieni się w deptak; pojawią się nowe jezdnie, chodniki i ścieżki rowerowe, a układ niektórych ulic zostanie nieznacznie przekształcony. Wszystko po to, by usprawnić komunikację w okolicy, zarówno samochodów, jak i pieszych. Nowością będzie również parking podziemny pod peronami dworca i placem dworcowym, który pomieści 224 auta i 8 taksówek.

Głównym elementem inwestycji jest jednak nowoczesny budynek dworca, z którego pojedziemy z Lublina do innych miast w kraju i województwie, a także za granicę.

Na jego terenie pojawią się 64 stanowiska dla busów i 60 miejsc dla autobusów.

Poza tym postój taksówek i miejsca postojowe dla komunikacji miejskiej. Znajdą się tu także miejsca do ładowania pojazdów elektrycznych. Budynek ma mieć powierzchnię 1800 mkw.

Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową, która gotowa będzie na początku przyszłego roku. Kolejne kroki Urzędu Miasta to znalezienie wykonawcy i rozpoczęcie budowy Dworca Metropolitalnego. Ten gotowy ma być do 2023 roku. Całość kosztować ma ok. 190 mln złotych z czego 137 mln pozyskano w ramach dofinansowania RPO.

JS
Wizualizacje pochodzą ze strony internetowej Urzędu Miasta Lublin

DESIGN