Targi Warsaw Home na światowym poziomie! Warszawa doczekała się tygodnia designu

W stolicy wciąż czuć dobry design. Za nami czwarta edycja targów Warsaw Home, którym towarzyszył po raz pierwszy Warsaw Design Week. Warszawa ma wreszcie swoje święto designu - trzeba przyznać - na światowym poziomie.
.get_the_title().

Nie boję patrzeć się na najlepszych, jak targi designu w Mediolanie, bo dlaczego nie? Pierwsza edycja była trochę lokalna, druga była już na pewno ogólnopolska i było więcej marek z zagranicy, w 2018 było już bardzo dużo zagranicznych gości – głównie z Europy. Ludzie w branży mówią o naszych targach. Obecnie pod względem powierzchni targów jesteśmy na 5 miejscu w Europie. Przed nami jeszcze Mediolan, targi w Kolonii i Paryż. W zeszłym roku udało nam się wyprzedzić festiwal designu w Sztokholmie – opowiadała nam w zeszłym roku pomysłodawczyni Warsaw Home, Kasia Ptak (wywiad w całości tutaj). Udało jej się. To, jak rozwijają się targi Warsaw Home z roku na rok jest wręcz niesamowite. To już nie są lokalne targi, a fantastycznie przygotowana impreza konkurująca z najlepszymi targami designu w Europie.

Warsaw Home jest przygotowane z dużym rozmachem, przyciąga marki z całego świata i tysiące odwiedzających.

A wszystko to w zaledwie cztery lata. Do tego tej edycji towarzyszył Warsaw Design Week – czyli warszawski tydzień designu! Warszawa doczekała się swojego święta designu.

Ponad 75 tysięcy zwiedzających, 40 ekspertów z całego świata, 120 tys. m2, liczne spotkania, wykłady, wystawy. Czwarta edycja Warsaw Home przyciągnęła znane zagraniczne marki, jak Tom Dixon, Moroso, Magis, Flokk czy Pedrali. Wielu z was wybrało się na wykłady Design Forum, by posłuchać ekspertów z dziedziny wzornictwa i projektowania. W roli prelegentów wystąpili między innymi Richard Hutten, Christophe Pillet, Luca Nichetto, Stefan Diez czy Matteo Cibic.

Karim Rashid porwał tłumy opowiadając o projektowaniu jako tworzeniu czegoś zupełnie nowego.

Wystawa Post-Bauhaus Label Magazine / Źródło: mat. prasowe
Wystawa Pomnikomania / Źródło: mat. prasowe

Okazuje się, że Polska jest obecnie szóstym największym producentem mebli i trzecim eksporterem na świecie – i to było czuć na targach!

Organizatorzy Warsaw Home stawiają więc na Polskę. Przygotowany został blok Poland Design Festival, w ramach którego mogliśmy zapoznać się z niewielkimi, autorskimi markami, warsztatami i manufakturami z Polski. A jakie trendy zaprezentowali wystawcy? Przede wszystkim żywe kolory! Ciekawe faktury na ścianach w postaci płytek, paneli, tapet. Lekkie, ażurowe konstrukcje mebli. I oczywiście – rośliny doniczkowe. Im więcej zieleni, tym lepiej! Czuć też sentyment i szacunek do tradycji i rzemiosła: ręcznych metod produkcji, unikatowych projektów, dawnych technik.

Targi Warsaw Home / Źródło: mat. prasowe
Targi Warsaw Home / Źródło: mat. prasowe

Kasia Ptak zdaje sobie doskonale sprawę, że aby Warszawa żyła targami designu tak jak Mediolan czy Paryż, trzeba zapewnić odwiedzającym targi więcej doznań, a impreza musi dać o sobie znać w całym mieście. Odpowiedzią okazał się towarzyszący targom w tym roku Warsaw Design Week.

Warsaw Design Week łączył ze sobą wydarzenia i miejsca ze sfer architektury, designu oraz sztuki.

Goście wyposażeni w specjalne przewodniki ruszyli w miasto tropem inicjatorki WDW Kasi Ptak, architekta Jakuba Szczęsnego czy fotografa Marcina Tyszki, by poczuć i odkryć Warszawę na nowo. W tym czasie odbyły się liczne spacery po mieście, spotkania, wykłady i warsztaty dla dzieci. W przewodniku znalazły się także informacje o ciekawych budynkach i miejscach wartych odwiedzenia.

Targi Warsaw Home / Źródło: mat. prasowe
Targi Warsaw Home / Źródło: mat. prasowe
Targi Warsaw Home / Źródło: mat. prasowe
Targi Warsaw Home / Źródło: mat. prasowe

Targi Warsaw Home skupiają śmietankę polskich producentów, twórców i marek. Skupiają wszystko co piękne i niezbędne. Pomysłodawczyni i organizatorka ma duże plany związane z tym wydarzeniem – wśród nich dwie nowe hale oraz przyciągnięcie jeszcze większej grupy wystawców z całego świata.

Brzmi obiecująco – do zobaczenia za rok!

Tekst: WR

DESIGN