Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ten stolik was zaskoczy – wygląda jak marmurowy, ale zrobiono go ze zrecyklingowanych dżinsów

Na oryginalny pomysł wykorzystania odpadów branży mody wpadła nowozelandzka projektantka Sophie Rowley.
.get_the_title().

Na pierwszy rzut oka stoliki wyglądają jak marmurowe, całkiem jakby zostały wyrzeźbione z ciemnego kamienia. W rzeczywistości meble wykonano jednak ze zrecyklingowanych dżinsów.

Sophie Rowley nadała starym, pochodzącym z recyklingu dżinsom wygląd marmuru. Nowy materiał nazwała Bahia Denim.

Bahia Denim to mocna tkanina wykonana z kilku warstw dżinsu, którą formuje się i klei przy użyciu biożywicy. Następnie tnie się ją na płaskie arkusze, z których Rowley tworzy stoły, stołki i inne meble.

Ten stolik Was zaskoczy – wygląda jak marmurowy, ale zrobiono go ze zrecyklingowanych dżinsów Ten stolik Was zaskoczy – wygląda jak marmurowy, ale zrobiono go ze zrecyklingowanych dżinsów Ten stolik Was zaskoczy – wygląda jak marmurowy, ale zrobiono go ze zrecyklingowanych dżinsów
Ten stolik Was zaskoczy – wygląda jak marmurowy, ale zrobiono go ze zrecyklingowanych dżinsów
Fot. Sophie Rowley/ sophierowley.com

Magia zaczyna się, gdy wszystko wysycha i twardnieje – twierdzi projektantka. Lekki i trwały materiał w dotyku nie przypomina plastiku, lecz jest przyjemny i miękki jak tkanina.

Nazwa Bahia Denim nawiązuje do brazylijskiego marmuru o pięknym niebieskim kolorze.

Sophie Rowley to nowozelandzka projektantka, która pracuje w Berlinie. Zajmuje się badaniem alternatywnych źródeł oraz sposobów produkcji materiałów, opracowuje metody i wynalazki, które mogą zostać zastosowane w przyszłości. Jej projekty wykraczają poza typową estetykę materiałów pochodzących z recyklingu, a jej koncepcje pomagają markom zmieniać politykę zarządzania odpadami.

Tekst: AB

DESIGN