Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zrób sobie szachy z kamieni. Ten zestaw szach zmieści się w kieszeni!

Wiemy, że dla wielu osób „rozrywka” jest ostatnim skojarzeniem, jakie można mieć z szachami. Tymczasem Międzynarodowa Federacja Szachowa mocno lobbuje, aby ta gra znalazła się w programie igrzysk olimpijskich w 2024 roku. Także niedługo może wzbudzać niemałe emocje!
.get_the_title().

Chociaż Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu, w dzisiejszych czasach chyba nie cieszą się zbyt wielką popularnością. Zresztą niemalże wszystkie gry planszowe zostały wyparte przez gry komputerowe czy różne apki instalowane hurtowo na naszych smartfonach.

Niektórzy jednak nigdy nie przestali być ich fanami, a inni chyba czują już przesyt elektroniką, bo dołączają do ich grona. Planszówki wracają na salony.

I może niebawem przeprosimy się również z szachami? Zestaw od Luft zaprojektowany przez Omriego Hillela na pewno może się do tego przyczynić.

Standardowe zestawy szachów są drewniane i – niezależnie od tego czy z ręcznie rzeźbionymi twarzami króla i królowej, czy bardzo proste w formie – pełne elegancji. Kojarzą się z dobrymi manierami, powagą zachowaną podczas rozrywki. A to wszystko niekoniecznie działa na ich korzyść, bo osobom niepotrafiącym w nie grać mogą się wydawać za trudne do opanowania, a sama gra – za poważna, a przez to nudna.

Marka Luft, która specjalizuje się w tworzeniu gier, które nadają się do zabrania w podróż i rozgrywek w niestandardowych warunkach, postanowiła stworzyć zupełnie inny zestaw.

Do współpracy zaproszono projektanta Omriego Hillela, który na swojej oficjalnej stornie zdradza, że według niego design to sposób na podniesienie jakości naszego życia. Zwraca uwagę na detale i nie przestaje zadawać pytań o to, jakie potrzeby ma spełnić jego projekt.

Udowadnia, że może być ciekawie i oryginalnie, ale bez przekombinowania.

Ten zestaw szachów to w dużej mierze projekt zachęcający do DIY, bo choć szachownica jest już gotowa – stanowi ją skórzana mata, to bierki – pionki i figury – trzeba stworzyć samemu.

Na szczęście nie wymaga to niezwykłych umiejętności manualnych i nie trzeba celu zaopatrzyć się wcześniej w żadne produkty.

Bierki mamy stworzyć przy użyciu znalezionych kamieni i wchodzących w skład silikonowych gumek z symbolami poszczególnych figur i pionków. Pomysł inspirowany jest szachami, w jakie dawno temu grano w Indiach, skąd pochodzi ta gra. Dużo czasu minęło zanim proste elementy zastąpione zostały ładnymi, drewnianymi bierkami.

Szachy od Lust pełnią swoją funkcję, a do tego pozwalają włączyć się do zabawy również tym, którzy jeszcze nie potrafią w nie grać. A kiedy już wciągniecie się w tę grę, to będziecie ją zabierać wszędzie – i w zagraniczną podróż samolotem, i na rowerową przejażdżkę na piknik pod miasto. Taki zestaw szachów zawsze zmieści się do torby, nie wpłynie znacząco na jej wagę i może zapewnić wam rozrywkę na cały dzień.

Użyte w tekście zdjęcia: Omri Hillel za YonkoDesign.com
Tekst: KD
sz

DESIGN