Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

The Frame to nie tylko telewizor. To najlepsza sztuka na co dzień

Samsung zredefiniował tym modelem pojęcie telewizora w domu. I konsekwentnie rozwija ten koncept.
.get_the_title().

W ciągu ostatnich miesięcy wnętrza naszych domów i mieszkań stały się nam bliższe niż kiedykolwiek wcześniej. Spędzamy w nich zdecydowanie więcej czasu, co sprawia, że częściej też zastanawiamy się nad funkcjonalnością i rolą rzeczy, które nas otaczają. Zamiast wyjść do kawiarni i spotkać się z przyjaciółmi siadamy na kanapie i wpatrujemy się czasami w czarne lustro wyłączonego telewizora. A gdyby tam zamiast tej czarnej plamy był obraz Henri Rousseau?

Podobnego odkrycia kilka lat temu, dawno przed pandemią dokonał Samsung, gdy w 2017 roku wprowadził na rynek The Frame, czyli de facto wysokiej klasy telewizor, ale z dodatkową funkcją wyświetlania dzieł sztuki, zamknięty w minimalistycznej ramie, takiej jak dla obrazów. Wystarczy jeden przycisk na pilocie, aby z oglądania telewizji przejść do trybu 'sztuka’ i zamienić telewizor w galerię sztuki.

Dzięki temu centralny i najczęściej największy ekran w domu przestał być tylko telewizorem, ale stał się faktycznym i nowoczesnym elementem wystroju wnętrza. Dodatkową przestrzenią, którą możemy sami zaprojektować.

1. Dostęp do bibliotek Art Store, czyli zbiorów największych galerii sztuki na świecie

Wybierając telewizor The Frame otrzymujemy na starcie około 100 grafik i zdjęć, z których możemy korzystać bezpłatnie. Jednak aby w pełni korzystać z możliwości, które daje ten wyjątkowy telewizor warto skorzystać z dostępu do Art Store, gdzie w abonamencie za około 250 zł za rok będziemy mogli wybierać z ponad 1400 dzieł, w tym obrazów, zdjęć czy grafik z największych światowych galerii sztuki, takich jak np.: Muzeum Narodowe Prado w Madrycie, Muzeum Albertina w Wiedniu czy Tate Modern w Londynie oraz Galeria Uffizi we Florencji. W większości są to ekspozycje, pochodzące z wystaw stałych, ale coraz częściej w zbiorach konkretnego muzeum pojawiają się wystawy czasowe, co czyni z The Frame doskonałe narzędzie do obcowania ze sztuką współczesną. Jeśli więc chcemy ruszyć na wycieczkę po różnych światowych galeriach sztuki z siedząc w domu, The Frame jest do tego doskonałym sposobem.

To taka domowa galeria sztuki na wyciągnięcie ręki, a raczej pilota.

Baza dostępnych obrazów jest cały czas powiększana. Ostatnio galeria powiększyła się na przykład o 25 nowych prac zainspirowanych naturą, pochodzących z platformy Etsy. Oczywiście na ekranie telewizora The Frame możemy wyświetlać własne zdjęcia lub cyfrowe kopie własnych prac.

The Frame posiada wbudowany czujnik światła czy czujnik ruchu z regulacją czułości, który spowoduje wyłączenie telewizora, gdy np. przez 30 minut nikt nie poruszy się w salonie . Jest jeszcze funkcja adaptacji obrazu do warunków oświetlenia, możliwość regulacji temperatury barwowej, wyboru rozmiarów i koloru passe-partout jeśli takie chcemy mieć na obrazie. To tylko niektóre z cech tego telewizora.

2. The Frame to „easy to use” środowisko Samsung

Jak wszyscy doskonale wiemy wachlarz produktów Samsung wykracza daleko poza telewizory i obejmuje w zasadzie wszystkie kategorie urządzeń, jakie mamy w domach – od pralek i lodówek, przez odkurzacze, oczyszczacze powietrza aż po telewizory i smartfony. Doświadczenie na tak szerokim polu produktów skutkuje tym, że interfejsy ich urządzeń są przyjazne i po prostu ‘easy to use’. Niezależnie czy mamy do czynienia z pralką, zmywarką jesteśmy w stanie poradzić sobie bez wcześniejszej lektury instrukcji. Tak też jest w przypadku The Frame, gdzie zaraz po uruchomieniu wita nas prosty i przejrzysty ekran użytkownika, po którym poruszamy się za pomocą małego, wygodnego pilota.

Designerzy Samsung wykonali świetną robotę nie tylko w pracy nad obudową, która do złudzenia przypomina obraz w ramie – możemy nawet wybierać kolory ramek i wymieniać je, ale również w projektowaniu doświadczenia użytkowania, które w The Frame jest wzorowe.

Niestety to nadal rzadkość, o czym najczęściej przekonujemy się w domu po zakupie, podłączeniu i używaniu sprzętu przynajmniej kilka dni. Tutaj wszystko działa płynnie, nad czym pracuje mocny procesor Quantum 4K. Jest on także sercem zaawansowanej technologii Quantum Dot, która zapewnia 100% natężenie kolorów, zwiększa kontrast na podstawie temperatury podświetlenia, by nadać barwom optymalną tonację. Rozwiązania te sprawiają, że możemy podziwiać niezwykle realistyczne kolory o bogatych detalach i fakturze – nawet przy szerokim kącie widzenia. Perfekcyjny obraz osiągany jest także dzięki sztucznej inteligencji. Inteligentne skalowanie poprawia obraz, który oglądamy z różnych źródeł, do jakości możliwie zbliżonej do 4K w czasie rzeczywistym. Wykorzystując technologię uczenia maszynowego telewizor na bieżąco poprawia materiał, który oglądamy. Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA) zadba o głośność dialogów, gdy w pobliżu ktoś włączy odkurzacz. Nie musimy zwiększać głośności, by usłyszeć dialogi. Aktywny Wzmacniacz Głosu zrobi to za nas.

Kolejną z wielu cech jest łatwe i szybkie Połączenie z Telefonem. Telewizor na podzielonym ekranie wyświetli Twój ulubiony serial oraz zawartość ekranu smartfonu w tym samym czasie.

The Frame to niewątpliwie kolejny, udany krok marki Samsung w kierunku faktycznego Internet of Things. Do tego jest mądrze rozwijany poprzez coraz to nowe współprace ze środowiskiem sztuki jak choćby wystawienie The Frame po raz pierwszy w Polsce na aukcji organizowanej przez Dom Aukcyjny Art in House. Już 15 stycznia, podczas otwierającej 2021 rok Aukcji Nowej Sztuki można go będzie wylicytować wraz z obrazem Wojciecha Brewki i jego cyfrową wersją. Ta bezprecedensowa aukcja otwiera nowy rozdział dla kolekcjonerów sztuki. Rozdział, w którym rolę płótna na miarę naszych czasów odgrywa The Frame, nadając dziełom cyfrowego wymiaru przy zachowaniu dbałości o detal i w oprawie, na jaką zasługują.

więcej na temat modeli The Frame tutaj

DESIGN