Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Trendy w designie, które będą dominować w 2019 roku

Od designu w zgodzie z filozofią zero waste do designu inspirowanego naturą.
.get_the_title().

Na organizowanych w drugiej połowie 2018 roku targach i wystawach designu można było obejrzeć wiele projektów, które wyznaczają kierunki rozwoju branży. To właśnie podczas tego typu wydarzeń designerzy pokazują światu swoją wizję przyszłości, wskazując trendy, które będą dominować w nadchodzących miesiącach. Jednym z tych eventów jest A’Design Award, najbardziej wpływowy, znaczący i największy konkurs w branży designu, w którym biorą udział najlepsi projektanci z całego świata. Na podstawie analizy prac zeszłorocznych zwycięzców można wyznaczyć trendy, które zdominują design w 2019 roku. Oto piątka, która będzie miała największe znaczenie.

1. Design 3D

Źródło: Housely

Nieustannie rozwijające się, szerzej dostępne i coraz tańsze technologie 3D sprawiają, że design w trójwymiarze przeżywa swoje pięć minut – i nic nie wskazuje na to, aby w 2019 coś się pod tym względem zmieniło.

Źródło: italianbark.com

Od fantazyjnych obiektów dekoracyjnych stworzonych przy użyciu najnowszych technologii, aż po elementy mebli, które można samodzielnie wydrukować w domu i następnie złożyć niczym meble z IKEI – trójwymiarowy design daje nieograniczone możliwości, które będziemy odkrywać także w tym roku.

2. Zero waste

Źródło: Eluxe Magazine

Przedstawiciele branży designu przyłączają się do ruchu zero waste i projektują w służbie środowiska. Eksperymentują z innowacyjnymi materiałami i technologiami, dzięki którym ograniczenie ilości plastikowych odpadów staje się rzeczywistością.

W zgodzie z zasadami gospodarki okrężnej wykorzystują surowce już znajdujące się w obiegu, dając im drugie życie.

Źródło: Designers.org

Od zaawansowanych technologicznie, samoczyszczących się butelek na wodę wielokrotnego użytku, aż po ekologiczne i zrównoważone opakowania inspirowane naturą – świat designu wypełnia swoją powinność planecie Ziemi.

3. Wellness i zdrowy styl życia

Źródło: ifworlddesignguide.com

W 2019 roku design skupiać się będzie na człowieku i jego potrzebach. Wraz z rosnącą popularnością trendu wellness, coraz większym rozgłosem będą się cieszyć produkty wspierające indywidualizm, komfort, zdrowie psychiczne i fizyczne oraz dobre samopoczucie.

Źródło: Gadgetify

Od mebli przeznaczonych specjalnie do medytacji, aż po ergonomiczne siedziska wspierające zdrowy kręgosłup – design jeszcze nigdy tak bardzo nie skupiał się na naszym zdrowiu i stanie ducha.

4. Biomimikra

Źródło: A’ Design Award and Competition

Współczesny design coraz częściej czerpie inspiracje z natury.

Kopiowanie naturalnych kształtów, form i rozwiązań to podwaliny dziedziny zwanej biomimikrą lub biomimetyką.

Projektanci naśladują naturę, tworząc produkty o charakterze organicznym, przyjazne środowisku i atrakcyjne pod względem estetyki.

Źródło: Bau Design

Od uroczych dodatków i dekoracji dla każdego miłośnika natury, aż po zaawansowane technologicznie produkty imitujące funkcjonowanie naturalnego ekosystemu – design jeszcze nigdy tak bardzo nie inspirował się przyrodą.

5. Nomadyzm

Źródło: Pinterest

Design odpowiada na potrzeby zmieniającego się stylu życia: zmieniający się rynek pracy pozwala na większą elastyczność zatrudnienia, co prowadzi do zwiększonej mobilności ludzi.

Przenoszenie się z miejsca na miejsce, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym, stało się łatwiejsze, tańsze i mniej problematyczne.

Stąd potrzeba mebli i produktów, które można szybko i prosto złożyć, zapakować i przenieść w inne miejsce.

Źródło: italianbark.com

Od modułowych mebli idealnych do nawet najmniejszych przestrzeni, aż po składane krzesła, które mieszczą się w plecaku – design ułatwia wędrowny styl życia na miarę XXI wieku.

Tekst: AO

DESIGN