Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Trzy niezwykłe domy na pustyni

Chcąc zapewnić sobie zapierające dech w piersi widoki o każdej porze dnia i nocy, coraz więcej osób marzy o willi na środku… pustyni. Przed wami projekty, które udowadniają, że mieszkanie w absolutnym komforcie jest możliwe nawet w jednym z najtrudniejszych środowisk.
.get_the_title().

1. La Casa del Desierto, Gorafe (Hiszpania)

Źródło: ignant.com

Ten stojący na pustkowiu szklany dom jest z pewnością znany miłośnikom serialu „Black Mirror” – pojawił się w jego piątym sezonie. Ten oszałamiający i odważny projekt miał udowodnienić, jakie znaczenie ma szkło okien w codziennym życiu.

Dom zaprojektowano, by wytrzymał ekstremalne warunki na pustyni Gorafe, znanej z najbardziej niesprzyjających warunków do życia w Europie.

Budynek jest w pełni przeszklony energooszczędnym szkłem. Na powierzchni 20 m² znajduje się salon z aneksem kuchenny, sypialnia i łazienka – ze wszystkich pomieszczeń można podziwiać pustynny krajobraz. La Casa del Desierto wyposażony jest w system filtracji wody, system generowania energii i zestaw paneli fotowoltaicznych. Mimo że na pustyni Gorafe temperatura może sięgać nawet 45 stopni Celsjusza, wewnątrz domu panuje przyjemny chłód.

Źródło: ignant.com

Uwaga: to designerskie cudo można wynająć już za 150 euro za noc!

2. Joshua Tree Residence, Kalifornia (Stany Zjednoczone)

ŹRÓDŁO: HICONSUMPTION.COM

Joshua Tree Residence to dom z… kontenerów. Architekt James Whitaker z londyńskiego Whitaker Studio połączył ze sobą białe, pochodzące z recyklingu stalowe bryły na wzór geometrycznej rzeźby.

Kto by pomyślał, że transportowe blaszaki staną się tak atrakcyjnym materiałem budowlanym?

Sama konstrukcja przypomina gwiazdę i ma 195 m² powierzchni. W środku znajduje się między innymi kuchnia, trzy sypialnie, łazienka i salon. Wnętrze wygląda jak ziszczenie marzeń minimalistów: białe ściany i betonowe podłogi zaaranżowano w stylu modernistycznym. Co ciekawe, projekt pierwotnie stworzono dla innego klienta – miał powstać w Niemczech. Realizacja nie doszła jednak do skutku, a futurystyczna konstrukcja zainteresowała amerykańskiego producenta filmowego i jego żonę.

ŹRÓDŁO: HICONSUMPTION.COM
ŹRÓDŁO: HICONSUMPTION.COM

3. High Desert House, Kalifornia

Źródło: ignant.com

Oaza dla pasjonatów dzikiej natury i spokoju zaprojektowana została przez znanego amerykańskiego architekta. Kendrick Bangs Kellogg dostał od właścicieli carte blanche, dzięki czemu powstał jeden z najpiękniejszych ekologicznych domów w historii.

Wygląda jak egzotyczna olbrzymia roślina pośrodku niczego. A może jak śpiący pancernik?

Źródło: ignant.com

Wszystko w nim wykonano z naturalnych materiałów, a prace trwały 20 lat. Konstrukcja jest pozbawiona ścian – opiera się na 26 żeliwnych kolumnach tworzących dach. Samo wnętrze jest niemal tak spektakularne jak widok, który dom oferuje na pustynię.

Źródło: ignant.com
Źródło: ignant.com

Tekst: Ola Oleszek

DESIGN