Urząd miasta na Wyspach Owczych, który sprawi, że rodzime budynki administracji samorządowej wydadzą się jeszcze bardziej szpetne

Za projekt zachwycającego budynku odpowiada słynna duńska pracownia Henning Larsen.
.get_the_title().

Natura hojnie obdarzyła Wyspy Owcze, należący do Danii archipelag położony na Morzu Norweskim pomiędzy Wielką Brytanią, Islandią i Norwegią. Ich piękno tkwi w spektakularnych wzgórzach, nietkniętych ludzką działalnością wrzosowiskach, malowniczych fiordach i majestatycznych klifach. Przez wieki naturalny krajobraz tego zakątka świata pozostawał dziewiczy i nienaruszony, a mieszkańcy archipelagu kultywowali i respektowali jego piękno.

Nie dziwi zatem fakt, że projekt nowego urzędu miasta w miejscowości Nordragota na wyspie Esturoy musiał założyć pierwszeństwo natury nad architekturą.

Został on zlecony renomowanej duńskiej pracowni Henning Larsen, a wykonał go jeden z partnerów firmy, Ósbjørn Jacobsen.

Źródło: Reddit
Źródło: Designboom

Budynek Urzędu Miasta Eysturkommuna unosi się nad rzeką, a ta przepływa pod jego fundamentami. Jego dach, pokryty trawą, pełni także rolę ścieżki dla pieszych. Fasada z ciemnego drewna kontrastuje z licznymi wielkopowierzchniowymi przeszkleniami, które zapewniają dostęp naturalnego światła i obramowują okoliczny krajobraz.

Źródło: AD

Z daleka trudno jest rozróżnić budynek od innych elementów lokalnego pejzażu. W projekcie ulega zatarciu granica pomiędzy tym, co naturalne a tym, co wytworzone przez człowieka.

Źródło: Energetski portal
Źródło: AD

Natura podyktowała także sposób, w jaki zaaranżowano wnętrza urzędu. Wykończono je jasnym drewnem, potęgując wrażenie jasności. W pomieszczeniu obrad Rady Miasta znajduje się okrągły otwór pokryty szkłem, który zapewnia bezpośredni widok na przepływającą pod budynkiem rzekę.

Otaczający go okrągły stół czerpie z tradycji rdzennych Amerykanów, zapewniając równość uczestników obrad.

Źródło: AD

Urząd ma pełnić nie tylko rolę siedziby lokalnej administracji, ale także centrum wydarzeń okolicznej społeczności. Mieszkańcy regionu mogą korzystać zarówno z otaczającego go obszaru, jak i komunalnych pomieszczeń wewnątrz, w których organizowane są wystawy, wykłady i warsztaty.

Źródło: Archinect
Źródło: AD

Tekst: AO

DESIGN