Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Te urządzenia pozwolą ci przetwarzać plastik w lastryko

Tylko 8 proc. plastikowych odpadów zostaje poddanych procesowi recyklingu.
.get_the_title().

Współcześnie plastik postrzegany jest niemal wyłącznie w kategorii globalnego problemu, jako wróg numer jeden w walce o przyszłość naszej planety i jej środowiska naturalnego.

Holenderscy designerzy stojący za projektem Precious Plastic postanowili zmienić nastawienie ludzi do plastiku, zastępując przypiętą mu dawno metkę “zagrożenia” na “ogrom możliwości”.

Stworzyli serię urządzeń, dzięki którym każdy z nas będzie mógł samodzielnie, w zaciszu własnego domu, przetworzyć plastik i zmienić go w wartościowe, funkcjonalne i atrakcyjne pod względem wizualnym przedmioty.

Źródło: México Design
Źródło: All3DP

Precious Plastic to nie tyle start-up, ale społeczność skupiona wokół wspólnego celu – walki z zanieczyszczeniem środowiska. Jej członkowie silnie wierzą w zasady gospodarki okrężnej, zakładającej taki model produkcji, w ramach którego zarówno wykorzystywane materiały, jak i sposób projektowania minimalizują wpływ na środowisko poprzez powtórne wykorzystanie surowców już znajdujących się w obiegu.

Źródło: Precious Plastic

Maszyny i urządzenia od Precious Plastic są proste w konstrukcji, zbudowane z łatwo dostępnych, niedrogich materiałów. Do każdej dołączona jest instrukcja montażu i obsługi. Dodatkowe informacje, w tym filmiki instruktażowe, znajdują się online na stronie Precious Plastic.

Źródło: dezeen.com
Źródło: all3dp.com

Designerzy ze start-upu zaprojektowali kilka urządzeń.

Jednym z nich jest niszczarka, pozwalająca zmienić plastik w różnej wielkości płatki, które następnie można wykorzystać do produkcji innych przedmiotów.

Kolejne to wytłaczarka, która zmienia plastikowe konfetti w solidny materiał. Wtryskiwarka z kolei zmienia płatki plastiku w procesie podgrzewania w różnorodne formy i kształty, a maszyna kompresująca podgrzewa plastik i tworzy z niego większe, solidniejsze przedmioty.

Źródło: Precious Plastic Bazar

Przy użyciu tych czterech maszyn stworzonych przez Precious Plastic każdy może wyprodukować nieograniczoną ilość przedmiotów.

Holenderscy designerzy twierdzą, że jedynym ograniczeniem w procesie ich produkcji jest ludzka wyobraźnia. Na swojej stronie internetowej zaprezentowali przedmioty, które powstały przy wykorzystaniu maszyn i urządzeń: lampy, donice, kapelusze, wazony i wiele, wiele innych.

Źródło: zackbeckerdesigns.com
Źródło: GoFundMe

DESIGN