Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Londynie powstanie „Tulipan”, czyli punkt turystyczno-edukacyjny liczący ponad 300 metrów

Ukończenie projektu planowane jest dopiero na 2025 rok, ale trzeba przyznać, że pierwsze plany i wizualizacje wyglądają naprawdę imponująco.
.get_the_title().

Chyba każdy, kto choć raz odwiedził stolicę Anglii, zaliczył przejażdżkę London Eye. Wnioskując po niezmiennie długiej kolejce ustawiającej się do tej atrakcji, chętnych nadal nie brakuje i być może są wśród nich osoby, które decydują się na ten londyński „must see” po raz kolejny. Tym bardziej, że jeśli nie dopisze pogoda, czyli będzie typowo londyńska – mgła, zachmurzenie, deszcze – to nici z podziwiania widoków.

Brytyjskich architektów zdaje się to jednak nie zniechęcać do projektowania kolejnych punktów widokowych.

Tym razem na pomysł budynku, który będzie wyróżniał się swoją wysokością w krajobrazie miasta, wpadła firma Foster+Partners. To studio architektoniczne z ponad 50-letnią tradycją, specjalizujące się w tworzeniu projektów urbanistycznych, w których design i skala stawiane są na pierwszym miejscu.

Planowany „Tulipan” zawdzięcza nazwę kształtowi swojej konstrukcji, która przypomina ten kwiat – na cienkiej łodydze, z zamkniętym kielichem. To właśnie w nim powstanie artystyczny, kulturalny i edukacyjny punkt otwarty dla zwiedzających. Wybudowany zostanie w Gherkin – głównej dzielnicy finansowej Londynu. Lokalizacja ta nie została wybrana przypadkowo. Znana jest z wieżowców przyciągających uwagę nie tylko swą wysokością, ale i kształtem, jak np. 30 St Mary Axe czy ten, któremu zawdzięcza swoją nazwę – ponad 500 m budynek Gherkin.

Foster+Partners chcą wprowadzić do tej okolicy trochę nieformalnego, ukierunkowanego na ludzi klimatu, przy jednoczesnym zachowaniu spójności z zastanym tam krajobrazem architektonicznym.

Budowla ma stać się światowej klasy atrakcją turystyczną. Obok restauracji, z której roztaczać się będzie zapierający dech w piersiach widok, znajdą się również wewnętrzne szklane zjeżdżalnie oraz umieszczone na fasadzie budynku gondole w kształcie kapsuł gwarantujące chętnym niezapomnianą przejażdżkę.

„Tulipan” ma jednak działać przede wszystkim na rzecz edukacji dzieci i młodzieży. Co roku przyjmie darmowo 20 tysięcy uczniów.

Klasy, które zechcą skorzystać z takiej możliwości, będą mogły odbyć w „Tulipanie” zajęcia z historii i designu miasta.

„Dostarczymy szkolnym programom nauczania narzędzia i tematy, które ożywią historię Londynu i pokażą jego dynamizm” – czytamy na stronie FosterAndPartners.com„Mamy nadzieję, że będzie to wspaniała inspiracja na przyszłość dla wszystkich młodych, kreatywnych umysłów.”

Budowa obiektu ruszy w 2020 roku i ma potrwać około 5 lat.

Co ważne – wieżowiec będzie funkcjonował w oparciu o energooszczędne systemy i wszelkie możliwe ekologiczne rozwiązania.

Brzmi świetnie i równie dobrze wygląda na wizualizacjach, mamy więc nadzieję, że po Brexicie bilety do Londynu za bardzo nie zdrożeją 😉

Zdjęcia użyte w tekście: © DBOX dla Foster + Partners
Tekst: Kinga Dembińska

DESIGN