Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W samym sercu Hudson Yards na nowojorskim Manhattanie stanęła futurystyczna struktura przypominająca gniazdo os

Jest to projekt architektów z brytyjskiej pracowni Heatherwick Sudio.
.get_the_title().

W samym sercu jednej z najnowszych inwestycji na nowojorskim Manhattanie – modnej okolicy Hudson Yards – stanęła nietypowa miedziana struktura. Pawilon o otwartym dachu, będący labiryntem 159 połączonych ze sobą schodów i kładek dla pieszych, to dzieło słynnego brytyjskiego architekta-futurysty Thomasa Heatherwicka. Tymczasowo przyjęło nazwę „Vessel” (z ang. naczynie), ale swoją formą bardziej przypomina gniazdo os, a jego fasada przywodzi na myśl plaster miodu.

Źródło: The Guardian
Źródło: Dezeen

Struktura, która jest wąska przy ziemi i stopniowo rozszerza się do szerokości niemal 46 metrów, została otwarta dla odwiedzających 15 marca.

Autorzy projektu pytani o skonkretyzowanie, czym właściwie jest “Vessel”, nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi.

Nie jest to budynek. Nie jest to rzeźba. Nie jest to dzieło sztuki. Pomimo tego, skalą i charakterem wpisuje się w każdą z tych kategorii. W pewnym sensie traktujemy go jako mebel. Sposób, w jaki ludzie będą użytkować “Vessel”, wpłynie na jego ewolucyjny charakter – mówi Staurt Wood, partner w Heatherwick Studio.

Źródło: ArchDaily
Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen

Odwiedzający “Vessel” mogą przespacerować się po trasach dla pieszych o łącznej długości ponad 1,6 kilometra. Sama struktura z zewnątrz wykonana została ze stali w kolorze miedzi. Jej lustrzana powierzchnia odbija sylwetki przechodniów poruszających się wokół wejścia. Wnętrza wykończono betonem.

“Vessel” wchodzi w skład Hudson Yards – największej prywatnej inwestycji deweloperskiej w historii Stanów Zjednoczonych od czasów powstania Rockefeller Center.

Obejmuje ona 16 wieżowców, centrum handlowe, luksusowe apartamentowce, kompleks rozrywkowy i ponad 8 hektarów powierzchni publicznej.

Źródło: Dezeen
Źródło: The Guardian

Tekst: AO

DESIGN