Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Sztokholmie powstanie ogromne drewniane osiedle

5-minutowe miasto z drewna? Dlaczego nie?
.get_the_title().

W ostatnich latach miał miejsce renesans popularności drewnianych budynków – choćby za sprawą budowanych z drewna wieżowców, które stanęły w Norwegii, Szwajcarii i Australii, a także otwartej w maju drewnianej siedziby jednego z singapurskich uniwersytetów. Teraz deweloper Atrium Ljungberg ogłosił plan budowy największego na świecie 'drewnianego miasta’ w północno-wschodnim Sztokholmie. Stockholm Wood City, bo taką nazwę nosi inwestycja, oferować będzie aż 7 tys. powierzchni biurowych i 2 tys. mieszkań, a także przestrzeń na restauracje czy sklepy.

Największe drewniane osiedle zajmie powierzchnię 250 tys. metrów kwadratowych.

Tętniące życiem osiedle w dzielnicy Sickla, w której już teraz działa około 400 firm, będzie spełniać założenia 5-minutowego miasta – wszystkie najważniejsze udogodnienia znajdować się będą w zasięgu krótkiego spaceru.

Drewno promowane jest obecnie jako zrównoważona alternatywa dla betonu i stali. Choć duże drewniane budynki rodzą obawy dotyczące pożarów, specjaliści podkreślają, że drewno konstrukcyjne pali się stosunkowo wolno i jest bezpieczniejsze nawet od wielu konwencjonalnych konstrukcji stalowych. Pochłania także i magazynuje wyłapywany z atmosfery dwutlenek węgla.

Jakość powietrza w drewnianych budynkach jest lepsza, a budowa wiąże się z mniejszymi emisjami.

Z ubiegłorocznego badania opublikowanego w Nature wynika, że zbudowanie średniej wielkości budynków z drewna, w których do 2100 roku zmieściłoby się 90 proc. nowych mieszkańców miast, obniżyłoby emisje dwutlenku węgla o 106 gigaton. Do tego potrzebne byłyby zrównoważone plantacje, by wyeliminować ryzyko deforestacji. Szwecja, którą w 70 proc. porastają lasy, jest do tego doskonałym miejscem.

Atrium Ljungberg ma nadzieję, że stanie się katalizatorem innowacji i skłoni do zmian branżę nieruchomości, która obecnie odpowiada aż za 40 proc. emisji. Budowa Stockholm Wood City wystartuje w 2025, a pierwsze budynki mają zostać ukończone w 2027 roku.

Tekst: NS
Zdjęcia: Atrium Ljungberg

DESIGN