Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

The Whale – zachwycający budynek duńskiej architektki

Jednym przypomina ogromną skałę, innym majestatycznego wieloryba. Niezwykły projekt światowej sławy architektki Dorte Mandrup zachęca do ochrony życia wodnego.
.get_the_title().

Na krańcu wyspy Andøya, 300 km na północ od koła podbiegunowego, leży małe miasteczko Andenes. Zaledwie kilka mil morskich od brzegu norweskiego miasteczka znajdują się rozległe głębiny często odwiedzane przez migrujące wieloryby.

Andenes to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji wielorybów.

The Whale (Wieloryb) to nowa atrakcja miasteczka, która zostanie otwarta w 2022 roku. Zaprojektowała ją duńska architektka Dorte Mandrup we współpracy z Marianne Levinsen Landskab. W ogromnym budynku, majestatycznym niczym wieloryb, znajdzie się m.in. obserwatorium czy punkt widokowy.

The Whale – zachwycający budynek duńskiej architektki The Whale – zachwycający budynek duńskiej architektki The Whale – zachwycający budynek duńskiej architektki

The Whale będzie także opowiadał historię największych ssaków na świecie i innych mieszkańców podwodnego świata, popularyzował wiedzę na temat wielorybów oraz promował ochronę środowiska.

Budynek na skalistym terenie będzie wznosić się jak wzgórze. Doskonale wkomponuje się w krajobraz wybrzeża. Dach zostanie pokryty kamieniami, które z czasem porosną mchem, pomagając architekturze wtopić się w otoczenie.

Na gigantycznym, zakrzywionym dachu znajdzie się panoramiczny punkt obserwacyjny, który zapewni zwiedzającym zapierające dech w piersiach widoki. Wewnątrz zaplanowano 4,5 tys. metrów kw. przeszklonej od podłogi do sufitu powierzchni wystawienniczej oraz biura, kawiarnię i sklep.

The Whale – zachwycający budynek duńskiej architektki The Whale – zachwycający budynek duńskiej architektki The Whale – zachwycający budynek duńskiej architektki

Projekt Dorte Mandrup zwyciężył w międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez The Whale AS. Wzięło w nim udział aż 37 pracowni architektonicznych, a wśród nich m.in. słynne BIG Architects, Reiulf Ramstad Architects i Snøhetta.

Dorte Mandrup została doceniona za poetycką i skromną, a jednocześnie bardzo ekscytującą i niezwykłą architekturę.

Jury stwierdziło, że to właśnie The Whale będzie idealnie pasował do surowych wzgórz i skalistych krajobrazów norweskiej wyspy Andøya.

The Whale – zachwycający budynek duńskiej architektki The Whale – zachwycający budynek duńskiej architektki

Zdjęcia: dortemandrup.dk
Tekst: AB

DESIGN