Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Whisky jak dzieło sztuki? Potwierdza to kolekcja 'Time Reimagined’ Glenfiddich

Glenfiddich, najbardziej nagradzana szkocka whisky typu single malt, odsłania 'Time Reimagined' – kolekcję 50, 40 i 30-letnich whisky, które łączą przeszłość z teraźniejszością. To kolekcja dla koneserów.
.get_the_title().

Założona w Dufftown w Szkocji destylarnia Glenfiddich wypuściła pierwszą serię swoich trunków w Boże Narodzenie 1887 roku. Za sprawą rewolucyjnych metod marka rosła w siłę przez 130 lat, aż została najlepiej sprzedającą się i najczęściej nagradzaną single malt na świecie. Glenfiddich jest sprzedawana w ponad 180 krajach na świecie i jest jedyną tego typu destylarnią rodzinną.

Whisky jest nadal produkowana w tej samej destylarni, którą założyciel, William Grant zbudował ze swoimi dziećmi.

Glenfiddich zaprezentowało właśnie kolekcję 'Time Reimagined’. Niezwykły zbiór wiekowych i ekskluzywnych whisky typu single malt, który reprezentuje charakterystyczny styl tej destylarni. Każda whisky powstawała przez dekady, a eleganckie opakowania niczym dzieła sztuki projektowane są na specjalne zamówienie. Wszystko zaczęło się w latach 60., gdy za sterami było jedynie trzech malt masterów, cierpliwie doglądających procesu zachodzącego w beczkach. Kilkadziesiąt lat później, leżakujące destylaty ujrzały światło dzienne. Whisky dojrzewały, rozwijając rzadko spotykane bogactwo i głębię smaku.

Design opowiada historię czasu. Stanowi kontrapunkt dla spokojnego procesu dojrzewania przez dziesięciolecia w Speyside w Szkocji.

Najrzadszym okazem tej niezwykłej kolekcji jest whisky 50 Year Old, dzięki której udało się w zachwycający sposób uchwycić czas równoległy (Simultaneous Time).

W ramach tej edycji ukaże się tylko 220 karafek trunku.

Złożone, występujące równolegle warunki i efekty znacząco wpłynęły na jakość tego wytwornego trunku. Z kolei 40 Year Old reprezentuje kumulatywność czasu (Cumulative Time) – zawiera różne warstwy nagromadzonych aromatów dzięki procesowi starzenia i mieszania kilku rodzajów whisky z poprzednich edycji, w beczkach po różnych trunkach (vatting), którego pionierem jest marka Glenfiddich. Dopełnieniem kolekcji jest whisky 30 Year Old, będąca ucieleśnieniem zawieszonego czasu (Suspended Time). Chodzi o ten moment, gdy Malt Master (Mistrz Destylacji) podejmuje decyzję o zakończeniu procesu starzenia whisky, bo destylat jest już wystarczająco dojrzały.

Glenfiddich 30 Year Old (RSP – 4 999 zł), Glenfiddich 40 Year Old (RSP – 21 000 zł) oraz Glenfiddich 50 Year Old (cena dostępna u dystrybutora) będą dostępne w sprzedaży u wybranych partnerów globalnych oraz u wybranych sprzedawców luxury travel.

Gdy rozmawiamy o procesie produkcji whisky, często wspominamy o roli malt mastera, który odpowiada za to, by odnaleźć kompromis między smakiem whisky a intensywnością aromatu dębowej beczki. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że każda beczka i każda butelka jest zupełnie wyjątkowa za sprawą czasu dojrzewania. Zarówno natura, jak i czas odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu smaku whisky, a kolekcją Glenfiddich Time Reimagined oddajemy hołd temu procesowi i wykwintnemu trunkowi, który dzięki niemu powstaje – tłumaczy Brian Kinsman, Glenfiddich Malt Master.

50 Year Old
Glenfiddich 50 Year Old zawiera w sobie whisky pochodzące z trzech różnych beczek z dębu amerykańskiego, wykorzystywanych już wcześniej do leżakowania trunków, z których wszystkie dojrzewały w tej samej destylarni, zanim połączono je na okres dwóch lat w jednej dębowej beczce. Na dojrzewanie whisky w beczce ma wpływ wiele czynników, między innymi warunki klimatyczne: ciśnienie powietrza, temperatura i wilgotność. Kierunek rozwoju dębowego drewna wraz z warunkami pogodowymi wspólnie kształtują przyszły, wyjątkowy smak whisky. Opakowanie zewnętrzne to sposób na artystyczne przedstawienie danych pogodowych, które przyczyniły się do powstania tej niezwykłej whisky.

Manuel Jiménez García, architekt oprogramowania, zapisał dane meteorologiczne w formie algorytmu i wygenerował specjalny język zapisu, dzięki któremu można było odtworzyć i wcielić w życie każdą sekundę z każdego dnia i każdego miesiąca z tych minionych 50 lat.

40 Year Old
Glenfiddich 40 Year Old to wyjątkowy przykład szczególnego procesu starzenia i mieszania kilku rodzajów whisky w beczkach po różnych trunkach, z wykorzystaniem destylatów z minionych edycji. Poprzednie whisky są za każdym razem przenoszone do dębowych beczek wybranych do każdej kolejnej edycji. Glenfiddich to jedyna destylarnia, która korzysta z tego procesu, dzięki któremu smaki i aromaty kumulują się w czasie, a trunki zyskują bardziej złożone noty tastingowe. Whisky 40 Year Old składa się z warstw smakowych, które przechodzą jedna w drugą, co zostało oddane także w designie opakowania nawiązującego do procesu metamorfizmu geologicznego. Butelka została umieszczona w rzeźbie z materiału kompozytowego. Wyżłobienia wykonane w tworzywie odsłaniają przepływające przez nie, przenikające się żyły, z których każda jest zupełnie inna i wyjątkowa.

30 Year Old
Glenfiddich 30 Year Old opowiada historię o chwili, gdy Brian Kinsman, Malt Master Glenfiddich, podjął decyzję, by zakończyć proces starzenia whisky i ją zabutelkować. W ten sposób trunek został uchwycony na zawsze w tej formie, którą osiągnął w konkretnym momencie. Opakowanie zewnętrzne nawiązuje do chwili podjęcia decyzji dzięki poruszającym się wstęgom, tak jakby każda z nich została zamrożona w czasie, by stworzyć eleganckie okna odsłaniające butelkę znajdującą się w środku.

Źródło: materiały prasowe

 

DESIGN

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych, przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy jesteś pełnoletni/a?