Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wielki powrót lat 70. do naszych wnętrz

Wyraziste kolory, dziwaczne wzory i kosmiczny design – radosny kicz szalonych lat 70. wraca na salony!
.get_the_title().

Historia kołem się toczy. Zwłaszcza historia mody, także tej odnoszącej się do wystroju wnętrz. Byliśmy już świadkami wielkiego renesansu PRL-owskiej meblościanki, doświadczyliśmy powrotu mid-century modern, który w XXI wieku przybrał formę stylu skandynawskiego oraz przeżyliśmy przebudzenie cukierkowych pasteli rodem z lat 50.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na come-back kolejnej estetyki retro – eklektycznego stylu lat 70.

Źródło: comefare.com
Źródło: HERMÈS MAISON SHOWROOM MILAN – DIMORESTUDIO

O powrocie stylu lat 70. traktuje upubliczniony niedawno raport meblarskiej platformy online Clippings, opierający swoje spostrzeżenia o tegoroczne wystawy na tygodniach designu w Mediolanie, Nowym Jorku, Kopenhadze, Londynie, Paryżu i Sztokholmie. O ostatecznym kształcie publikacji zdecydowano po spotkaniu 250 czołowych designerów, zgromadzonych na tygodniu designu w Mediolanie. Jest to odpowiedź społeczności świata designu na zwiększającą się wśród użytkowników potrzebę wglądu w trendy i nowinki z branży.

W raporcie zidentyfikowano pięć dominujących trendów, wskazując na to, że niemal wszystkie nawiązują do estetyki lat 70.

Zauważalny stał się zwłaszcza powrót do wyrazistych kolorów, odważnych form i kształtów oraz do kosmicznych, surrealistycznych motywów.

Źródło: GGSV 'Disco Gufram’ collection

Wiele projektów, prezentowanych zwłaszcza w czasie tygodnia designu w Mediolanie, skupiało się na stylu lat 70. w odsłonie glamour.

Designerzy zabrali odwiedzających w psychodeliczną podróż po ciemnych zakątkach podziemnych barów i klubów, gdzie w kłębach dymu papierosowego, na obitych purpurowym welurem kanapach, można obściskiwać się z gwiazdami rocka.

Surrealizm tamtego okresu ukazano w doborze dodatków – lamp, luster czy tekstyliów – a także w kontrastowo zestawionych ze sobą kolorach ścian i podłóg.

Źródło: Chez Nina – LivingCorriere
Źródło: India Madhav

Psychodeliczne kształty, zaskakujące formy i wybuchowa mieszanka barw to wytwór designerów i projektantów wnętrz, którzy zdają się być na kwasie. Nie stronią przed eksperymentami, nie tylko z kolorem czy teksturą, ale także niekonwencjonalnymi materiałami czy technikami wykończania mebli.

Źródło: Bloom Cabinet, Adam Goodrum
Źródło: „Visioni A”, Patricia Urquiola, CC Tapis

Obecnie renesans przeżywa markieteria, czyli techniką zdobnicza w meblarstwie polegającą na pokrywaniu powierzchni mebli różnymi materiałami i tworzeniu za ich pomocą niezwykłych wzorów. Współcześni projektanci wykorzystują ją nie tylko do zdobienia mebli typowych dla lat 70., jak komody, meblościanki i stoliki w stylu art deco, ale także w sposób, który bezpośrednio nawiązuje do kolorowego kiczu i kultowej już tandety tamtych lat.

Źródło: NADA DEBS Funquetry
Źródło: Thonet Vienna at Milan Design Week – InteriorZine

Jeszcze innym trendem nawiązującym bezpośrednio do lat 70. są miękkie, wielobarwne tekstylia, i to nie tylko te konwencjonalne, jak koce czy poduszki, ale także te dawno już zapomniane, jak dywaniki ścienne i dywany typu „shaggy”.

Źródło: hiroko takeda Giant waffle

DESIGN